Komisja Hodowli Roślin i Nasiennictwa

Komisja Hodowli Roślin i Nasiennictwa2020-06-10T08:13:29+02:00

Rodzaj komisji

Komisja skupia specjalistów z zakresu postępu biologicznego i nasiennictwa. Prowadzi działania mające na celu usprawnienie współpracy z PIORIN i innymi instytucjami odpowiedzialnymi za certyfikację i obrót materiałem sadzeniakowym.

Celem prac komisji jest podnoszenie standardów produkcji i wspieranie działalności hodowlanej i nasiennej prowadzonej w Polsce.

Przewodniczący Komisji – Marek Musielak

Jarosław Krześniak

Bogusław Zięba

Roman Borucki

Roman Lewandowski

Maciej Michalak

Jerzy Kasprzak

Władysław Szczęch

Zbigniew Hartyn – Leszczyński

Podsumowanie sytuacji na rynku sadzeniaka 2020.

29 maja 2020   Podsumowanie sytuacji na rynku sadzeniaka 2020.   Spotkanie członków Komisji Hodowli Roślin i Nasiennictwa Polskiej Federacji Ziemniaka w dniu 29 maja 2020 w miejscowości Waganiec. Główny temat to podsumowanie sytuacji na [...]

11.05.2019

Sytuacja rynkowa – analiza Przewodniczącego Komisji Federacji

Odpowiedzi na zadawane w terenie pytania zebrane w całość.

Cały czas rozmawiamy o różnicach między rolnictwem europejskim a naszym.

Tam jak się okazuje również są problemy i rolnicy postanowili protestować.

Przykłady:

  1. Rząd Holandii ogłosił z dnia na dzień, że produkcja mięsna zostaje ograniczona o 50%. Farmerzy wyjechali ciężkim sprzętem.

  2. Niemcy – po zeszłotygodniowych protestach inicjatorzy buntu planują kolejne akcje. O co chodzi? Niemiecki rząd wprowadził pakiet rolny, nie oglądając się na głosy swoich farmerów, a obciążając ich kosztami reformy. Dostali po kieszeni po wprowadzeniu przepisów dotyczących zwiększenia dobrostanu zwierząt, jednocześnie nie płacąc za to rolnikom.

  3. Francuscy rolnicy protestują przeciw państwowej umowie o wolnym handlu zwanej Mercosur, która oznacza zalanie rynku Unii Europejskiej tanim mięsem i zbożem z Ameryki Południowej, które nie posiada stosownych certyfikatów, których wymaga się od rolników wspólnoty.

W naszym kraju każda firma i gospodarstwo rolne działają we własnych warunkach i zmagają się z własnym zestawem zmartwień i wyzwań.

W obliczu dzisiejszych wyzwań rolnictwo jest na skraju bezczynności bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Mam tu na myśli przede wszystkim branżę ziemniaczaną. Dzisiaj jedność jest niezbędna i dlatego powinniśmy wspólnie zacząć działać w i z Federacją Polski Ziemniak. O ile nie zawrzemy wewnętrznych kompromisów, prawie niemożliwe będzie przekonanie polityki i społeczeństwa do zmiany ich podejścia do branży ziemniaka i rolnictwa.

Tyle w skrócie o wspólnych problemach rolnictwa w Europie.

Teraz chciałbym poruszyć interesujący nas problem tegorocznej sytuacji na rynku ziemniaka.

Tegoroczne zbiory ziemniaków szacowane są na około 6,7 mln t, czyli o 11 % mniej od zbiorów w roku 2018 – informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w raporcie rynkowym.  Natomiast w Europie Zachodniej są znacząco wyższe niż w roku ubiegłym. Według szacunków World Potato Markets zbiory ziemniaka w Niemczech w bieżącym roku wyniosą prawie 11 mln t i będą o ok. 2,1 mln t (ok. 24 proc.) większe niż w 2018r.

Instytut podaje również, że ceny ziemniaków w Polsce w bieżącym sezonie

utrzymują się na rekordowo wysokim, jak na ten okres, poziomie, ale na rynku rośnie

presja na ich spadek. Rynek dyskontuje bowiem bardzo słabe zbiory ziemniaków w Polsce

z powodu suszy, ale z drugiej strony z Europy Zachodniej rośnie import po relatywnie

dobrych zbiorach  w odniesieniu do bardzo niekorzystnego pod tym względem 2018 r.

Skutkuje to na pewno spadkiem cen, które w pierwszej połowie sezonu były jednak

2-krotnie wyższe niż przed rokiem.

Co ciekawe, z każdym tygodniem ceny ziemniaków na polskim rynku powinny się

systematycznie obniżać, głównie pod wpływem zwiększonej podaży z wykopków w drugiej

połowie września i w październiku oraz presji tańszych ziemniaków z importu, który w

bieżącym sezonie będzie znacząco wyższy niż w ostatnich kilku latach.

Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji cenowej po zbiorach w latach ubiegłych oraz

poprawiające się warunki pogodowe w ostatnich tygodniach wegetacji, można spodziewać

się, że ceny ziemniaków powinny znacząco spaść, w perspektywie 1-2 miesięcy nawet o

30-40 proc., ale i tak będą wówczas znacząco wyższe niż w ostatnich latach.

Niestety należy zauważyć, że jakość bulw po ostatnich tygodniach zbioru jest nienajlepsza

I będzie to wiązać się również z kłopotami w ich przechowywaniu.

Inne ciekawostki.

  1. Naukowcy skupiają się obecnie nad wyhodowaniem odmiany ziemniaka odpornej na suszę. Przy tak intensywnej zmianie klimatu należy wyhodować odmianę, która doskonale poradzi sobie z suszą.

Jak podaje „Current Biology” kiedy temperatury są zbyt wysokie, ziemniaki wytwarzają

Znacznie mniej bulw. Biochemicy właśnie odkryli, że ich wytwarzanie blokują tzw. małe RNA. Naukowcom udało się te cząsteczki zdezaktywować i stworzyć ziemniaki bardziej odporne na ciepło.
Najwyższe plony można osiągnąć w temperaturach umiarkowanych – idealne do tworzenia bulw wynoszą około 21 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 18 stopni w nocy. W tych temperaturach i odpowiedniej długości dnia w liściach powstaje białko indukujące bulwy. Sygnalizuje to roślinie tworzenie bulw.
Jeśli jednak jest bardzo ciepło, roślina przechodzi do pewnego rodzaju programu wzrostu: tworzy więcej zielonych pędów i liści, ale mniej bulw.

W laboratoriach naukowcy niemieccy wprowadzili limit 29 stopni w ciągu dnia i 27 stopni w nocy. Następnie naukowcy chcą przetestować  na ciepło rośliny ziemniaka w warunkach polowych.

Na dziś to tyle.

Odczekajmy trochę na zmianę sytuacji na rynku ziemniaka.

Obserwujmy również rynek ziemniaka skrobiowego i produkcje skrobi.

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia zgłaszajcie pod numer 730 332 561.

Z poważaniem

Marek Musielak

Przewodniczący Komisji Hodowli Roślin i Nasiennictwa

Polskiej Federacji Ziemniaka

23.09.2019

Marek Musielak Przewodniczący Komisji Hodowli Roślin i Nasiennictwa PFZ,

komunikat w sprawie suszy 2019:

Susza 2019 a plantacje ziemniaków

Susza 2019 a plantacje ziemniaków

Marek Musielak

Przewodniczący Komisji Hodowli Roślin i Nasiennictwa PFZ

Rok 2019 to poważny temat suszy w kraju.

Koniec czerwca i na początku lipca zasięgałem informacji na temat przebiegu suszy w poszczególnych rejonach kraju. Rozmowy dotyczyły stanu plantacji nasiennych i towarowych odmian jadalnych i skrobiowych. Z rozmów tych można było wyciągnąć wniosek o przewadze plantacji dotkniętych suszą na których ziemniaki zawiązały małą ilość bulw.

Rolnicy z województwa Wielkopolskiego i Kujawsko Pomorskiego potwierdzają, że opady deszczu w drugiej połowie maja korzystnie wpłynęły na wzrost roślin, ale bardzo wysoka temperatura powietrza w czerwcu, przy bardzo małej ilości opadów oraz brak opadów w lipcu zagroziły plantacjom odmian skrobiowych i jadalnych.

Zgodnie z  raportem suszowym, ogłoszonym przez IUNG w Puławach w dniu 22.08.2019 wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski oraz w oparciu o kategorie gleb wynika aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą w tych gminach.

W okresie raportowania  od 21 czerwca do 20 sierpnia 2019 roku, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego  dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -106 mm.
Największy deficyt wody w okresie od 20 czerwca do 21 sierpnia br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Na dużym obszarze kraju notowany jest niedobór wody od -110 do -159 mm. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim w tym okresie sześciodekadowym notowano najmniejszy deficyt wody wynoszący od poniżej -50 do -99 mm.

Susza rolnicza notowana jest obecnie na terenie jedenastu województw (20 sierpnia 2019 r):

Listy do Komisji prosimy kierować na adres mailowy:

marek@cnnidzica.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda