Zwiększa się koncentracja uprawy ziemniaka

– Ziemniak stał się w ostatnich dwóch latach – z powodu niskich zbiorów powodowanych suszą – bardzo dochodowym gatunkiem spośród wszystkich upraw rolniczych. Taka sytuacja wpłynęła na wzrost zainteresowania uprawą tego gatunku w wielu gospodarstwach rolnych – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl dr Wojciech Nowacki z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB w Jadwisinie.

Uprawą ziemniaka zajmowało się w kraju do tej pory ok. 300 tys. gospodarstw rolnych.

– Powierzchnia uprawy tego gatunku także wynosi nieco ponad 300 tys. ha. Trwający spis rolnych GUS ujawni całą prawdę o rzeczywistej skali uprawy i o strukturze wielkości plantacji ziemniaka w kraju. Nakłada się na to ogólna tendencja ograniczenia uprawy ziemniaka w kraju w mniejszych gospodarstwach rolnych i koncentracja jego uprawy w większych gospodarstwach rolnych, a nawet w bardzo dużych gospodarstwach, gdzie samego ziemniaka uprawia się kilkaset ha – dodaje dr Nowacki.

Co ciekawe, jego zdaniem, zapowiedź wprowadzenia w życie tzw. Programu dla Polskiego Ziemniaka ustanowionego przez MRiRW już na samym starcie wystrasza – niepotrzebnie – mniejszych producentów od uprawy tego gatunku w swych gospodarstwach.

– Ostatnie dane z teledetekcji satelitarnej wskazują, że uprawa ziemniaka jest drastycznie wygaszana w mniejszych gospodarstwach rolnych. Może więc nas czekać nadmierna koncentracja produkcji ziemniaka. Nie byłoby to korzystne dla polskiego rolnictwa. Oby zwalczanie występowania bakteriozy pierścieniowej ziemniaka w naszym kraju (główny cel Programu) nie spowodowało jednocześnie eliminacji upraw ziemniaka z gospodarstw rodzinnych – mówi dr Wojciech Nowacki.

Autor: Małgorzata Tyszka

Źródło

2020-10-01T13:50:40+02:0027.10.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda