Najtrudniejsze w zwalczaniu chorób ziemniaka są zaraza ziemniaka i alternarioza. Obie są bardzo groźne ze względu na znaczną obniżkę wielkości zbieranego plonu, jak również infekowanie bulw i negatywny wpływ na ich zdolność przechowalniczą.
Do najgroźniejszych chorób ziemniaka w sezonie wegetacyjnym zaliczyć możemy alternariozę i zarazę ziemniaka. Powodują one zniszczenie powierzchni asymilacyjnej, ograniczając możliwość gromadzenia plonu, czego skutkiem są straty plonu sięgające w przypadku alternariozy nawet 70 proc. na świecie i ok. 30 proc. w Polsce. Także straty wywołane rozwojem zarazy są dotkliwe i mogą sięgać 100 proc. na plantacjach niechronionych, a w Polsce szacuje się je na poziomie od 25 do 50 proc.
ALTERNARIOZA ZIEMNIAKA
To zespół dwóch chorób – suchej plamistości liści, której sprawcą jest grzyb Alternaria solani oraz brunatnej plamistości liści wywoływanej przez grzyba Alternaria alternata. Choroba pojawia się najczęściej w fazie zawiązywania bulw i kwitnienia (BBCH > 45). Uważa się, że w tym momencie następuje tzw. fizjologiczne osłabienie roślin związane z zakończeniem rozwoju części nadziemnej roślin ziemniaka i początkiem rozwoju bulw. Objawy choroby ze względu na charakterystyczny wygląd oraz miejsce ich wystąpienia (pierwsze objawy najczęściej obserwujemy na dolnych najstarszych liściach) można łatwo zidentyfikować. Jednak pomimo tych cech charakterystycznych (wygląd plamy nekrotycznej przypomina układ słojów na ściętym pniu drzewa) często są one mylone z objawami szarej pleśni, której sprawcą jest grzyb Botrytis cinerea. W odróżnieniu od objawów alternariozy w przypadku szarej pleśni na spodniej stronie liścia na plamie nekrotycznej możemy zaobserwować szarej barwy grzybnię sprawcy, od której wzięła się nazwa tej choroby.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności
Zgoda