Ziemniaki skrobiowe – lista zalecanych odmian w 2021 roku

Skrobiowość bulw zależy od odmian, a zatem genetyki, lecz mocno może ją modyfikować agrotechniką. Dla uzyskania wysokiej zawartości skrobi kluczowe jest nawożenie ziemniaków fosforem i potasem i odpowiednie proporcje N:P:K.

Skrobiowe ziemniaki są przy tym szczególnie wrażliwe na chlorki, dlatego nie jest wskazane w ich uprawie stosowanie potasu w formie soli potasowych.

Listy Odmian Zalecanych ziemniaków skrobiowych tworzą aktualnie cztery województwa, a łącznie na tych listach rekomendowanych jest 8 odmian. W woj. kujawsko-pomorskim rekomendowane do uprawy w 2021 r. są odmiany: Kuras, Zuzanna, Kuba, Mieszko i Hinga. W woj. pomorskim rekomendowane: Kuras, Zuzanna, Kuba i Jubilat. W woj. wielkopolskim rekomendowane są: Kuras, Zuzanna, Kuba, Mieszko, Hinga i Szyper. W woj. zachodniopomorskim rekomendowane są: Kuras, Zuzanna, Mieszko, Jubilat i Boryna.

autor: Marek Kalinowski

źródło

2021-04-20T14:22:33+02:0026.05.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda