Ziemniaki – kompleksowa ochrona

Plantacje ziemniaków, szczególnie w ramach produkcji intensywnej, powinny być kompleksowo chronione przed zagrożeniem ze strony patogenów grzybowych, szkodników i chwastów.

Chłodna i deszczowa wiosna tego roku sprawiła, że w niektórych regionach Polski znacznie opóźniły się terminy sadzenia ziemniaków, spowolnieniu uległy również ich procesy wegetacyjne. Np. w Wielkopolsce długotrwałe opady deszczu i wysoka wilgotność gleby uniemożliwiały wjazd na pole i kontynuowanie prac.

W przypadku ziemniaków uprawianych na potrzeby indywidualne poszczególnych gospodarstw, a także na skrobię, zazwyczaj wykonywana jest znacznie mniejsza liczba zabiegów środkami ochrony roślin, głównie fungicydami.

 

Jednak w intensywnej uprawie regularnie prowadzona ochrona – nawet w warunkach teoretycznie niesprzyjających rozwojowi chorób – jest kluczowa, aby zapewnić wysoką jakość zbiorów i uniknąć ewentualnych infekcji, które wykluczą możliwość sprzedania zakontraktowanej ilości plonów.

Odpowiedzią na potrzeby plantatorów ziemniaków jest oferta obejmująca szeroką paletę środków ochrony tej uprawy, czyli fungicydy, herbicydy i insektycydy.

W tym sezonie opóźniona wegetacja oraz duże opady deszczu mogą przyczyniać się do wschodów chwastów, co powoduje konieczność zastosowania herbicydów powschodowych.

Źródło

2021-05-17T15:09:18+02:0011.06.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda