ziemniak przedplonem do pszenicy ozimej

Spośród zbóż najwyższe wymagania glebowe i płodozmianowe ma pszenica ozima. Najlepszym przedplonem dla tego gatunku są: mieszanki strączkowo-zbożowe, bobik, burak, ziemniak oraz motylkowate wieloletnie.

Najlepszymi przedplonami dla pszenżyta ozimego są wczesne strączkowe uprawiane na nasiona, motylkowate wieloletnie oraz wczesne i średnio wczesne ziemniaki. Najgorszym przedplonem jest pszenżyto, pszenica i żyto.

Wpływ przedplonu na plonowanie zbóż jest zatem duży i jego wartość wynikającą z pozostawionych resztek pożniwnych trzeba uwzględnić w nawożeniu. Wiele informacji o wpływie przedplonu na plonowanie zbóż znajdziemy w wynikach porejestrowych doświadczeń odmianowych COBORU.
Na dobrych stanowiskach, z uregulowanym odczynem pH gleby nawożenie pod zboża ozime powinno dotyczyć w zasadzie dwóch składników – fosforu i potasu. Optymalny system nawożenia zbóż tymi składnikami powinien opierać się na znajomości zasobności stanowiska w przyswajalne ich formy.

źródło

Marek Kalinowski

 

2021-08-11T12:27:53+02:0013.08.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda