Zielone polimery

W Instytucie Technologii Polimerów i Barwników Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej opatentowano całkowicie zielone, czyli składające się wyłącznie z produktów pochodzenia roślinnego, polimery. Badania prowadził zespół pod kierunkiem prof. Anny Masek.

Roślinne słomki do napojów, opakowania do żywności, krzesła, zabawki nie muszą zaśmiecać środowiska. Można je wytwarzać z kukurydzy, biomasy odpadowej, skrobi termoplastycznej, polilaktydu (czyli kwasu mlekowego, który jest np. w nalocie na ogórkach kiszonych). Zielone polimery mogą z powodzeniem zastąpić polipropylen i polietylen, ponieważ cechuje je sztywność, transparentność i termoplastyczność. Są w 100 proc. biodegradowalne. Zależnie od warunków – rozkładają się 3 lata, albo jedynie 100 dni w kompostowniku.

Badania prof. Anny Masek są innowacyjne, bowiem dotyczą całkowicie biodegradowalnych polimerów pochodzenia roślinnego. Co więcej, można kontrolować ich starzenie. Opatentowane materiały mogą zmieniać kolor, informując nas o okresie przydatności zawartości opakowania wykonanego z tych polimerów.

źródło: www.zu.p.lodz.pl, F5

Szczegóły

2020-04-03T14:05:15+02:0008.05.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda