Zbiory ziemniaków – jakie wady bulw pojawiają się najczęściej w sezonie 2020

Zbiory ziemniaków – jakie wady bulw pojawiają się najczęściej w sezonie 2020

Wodna zgnilizna przyranowa jest chorobą, która w ostatnich latach występuje coraz częściej na plantacjach ziemniaków jest. Jej sprawcą jest kilka gatunków z rodzaju Pythium sp. Są to organizmy grzybopodobne z rodziny Oomycetes bytujące w glebie. Infekują bulwy w czasie wegetacji, nie dają objawów na roślinie, ale później mogą się dalej rozwijać w przechowalni. Również w tym sezonie widok bulw z brązowymi, kremowymi, mokrymi plamami w miąższu, które pojawiają się zwykle w miejscu zranień skórki nie należą do rzadkości. W kolejnych dniach od pojawienia się pierwszych objawów zgnilizna wnika w głąb miąższu. Konsystencja miąższu staje się serowata, miękka, tłusta. Z mocno uszkodzonych bulw wycieka sok. Bulwy takie mają lekko alkoholowy, ziemniaczany zapach.

W lokalizacjach, w których wystąpiła silna presja zarazy ziemniaka latem jej objawy pojawiają się również na bulwach. Na porażonych ziemniakach widoczne są plamy o nieregularnym kształcie, barwy szaroołowianej, natomiast na przekroju bulw zarysowują się nieregularne rdzawobrunatne przebarwienia miąższu. Porażone bulwy należy odsortować, aby nie infekować zdrowych bulw w masie zasypowej skrzyniopalet.

Na bulwach z rejonów o niskich opadach pojawia się w lekkim nasileniu parch zwykły ziemniaka. Choroba rozwija się tylko na bulwach, a do zakażenia dochodzi najczęściej w fazie ich zawiązywania przez przetchlinki lub zranienia. Początkowo powstają małe, ok. 1-milimetrowe, a w miarę wzrostu bulwy powiększające się brodawkowate spękania skórki. Bakterie wnikając do przetchlinek, pobudzają komórki tkanki bulw do reakcji obronnej i wokół zaatakowanego miejsca tworzy się bariera w postaci skorkowaceń.

Spękania bulw pojawiają się tam gdzie występowały duże wahania wilgotności gleby – naprzemienne okresy bezdeszczowe i silne opady.

Źródło

2020-10-09T11:23:31+02:0006.11.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda