Zbiory unijnych ziemniaków

Po tygodniach upałów i suchej pogody na przeważającym obszarze północnej Europy, na przełomie września i października wystąpiły intensywne opady deszczu zatrzymując zbiory. Deszcz nie doprowadzi do dużego wzrostu roślin, gdyż większość roślin została wypalona, ale powinien zmiękczyć gleby i ułatwić wykopki.

Stosunkowo suchy rok spowodował straty w plonach, zwłaszcza w Belgii i Niemczech. Wprawdzie plony ziemniaków w Belgii są o ponad 10% większe niż w minionym roku, ale o 12% mniejsze niż średnia długoterminowa.
We Francji większe ceny i upały w sierpniu i wrześniu doprowadziły do sporego spadku sprzedaży detalicznej ziemniaków. W konsekwencji także nieznacznie zmniejszyły się ceny. Na rynku francuskim ceny ziemniaków jadalnych oferowanych na rynek wewnętrzny, najbardziej popularnych, tańszych odmian, w zależności od wielkości bulw i wielkości opakowania, w pierwszych dniach października kosztowały od 280 do 360 EUR/t i były o 5-10% tańsze niż przed miesiącem. W stosunku do porównywalnego okresu 2018 r., była to obniżka o 15%.
Ceny ziemniaków typu premium (odmiany Agata, Charlotta i Various) w opakowaniach 2,5 i 12,5 kg także potaniały o kilka procent w obrębie miesiąca do 630-720 EUR/t, podczas gdy w roku poprzednim ich ceny kształtowały się w przedziale 720-750 EUR/t. Ceny ziemniaków jadalnych z przeznaczeniem na eksport, w zależności od odmiany i wielkości opakowania, wynosiły od 230 do 320 EUR/t. Holenderskie ceny ziemniaków przetwórczych zwiększyły się w końcu września do 118 EUR/t, co stanowi jednak zaledwie 1/3 ceny z tego samego okresu 2018 roku.
Zwiększona produkcja w Hiszpanii i Portugalii też doprowadziła do spadku cen. W końcu września średni poziom cen ziemniaków na poziomie producenta w Hiszpanii wynosił 194 EUR/t, a w Portugalii oscylował w granicy 200 EUR/t i były to poziomy o blisko 50% mniejsze niż przed rokiem.

Źródło

2019-10-25T10:48:38+02:0020.11.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda