Zasady, które musisz przestrzegać w gospodarstwie rolnym

Chociaż rolnicy zakończyli już żniwa, nie jest to jeszcze koniec pracy w polu. Zbliża się czas zbiorów kukurydzy, ziemniaków czy innych warzyw i owoców. Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie. Pośpiech i brak ostrożności może doprowadzić do tragicznego wypadku.

Ważne jest aby podczas wykonywania prac nie zapominać o zasadach bezpieczeństwa. Prace polowe mogą być niebezpieczne nie tylko dla rolnika, ale również osób przebywajacych w jego otoczeniu. Dlatego każdy użytkownik przed rozpoczęciem prac powinien upewnić się, że maszyna jest sprawna, że posiada właściwe wyposażenie oraz że w pobliżu nie ma żadnej osoby postronnej. Niestety w ostatnim czasie na terenie wielkopolski doszło do kilku wypadków z udziałem dorosłych i dzieci podczas wykonywania prac polowych.

Oto kilka zasad, których warto przestrzegać:

– Nigdy nie pozostawiaj właczonej maszyny rolniczej bez nadzoru.

– Upewnij się, że maszyna rolnicza jest sprawna i posiada wymagane wyposażenie.

– Sprawdź czy w pobliżu maszyny nie ma osób postronnychy i dzieci.

– Przed użyciem maszyny zapoznaj się z instrukcja obsługi i stosuj się do zaleceń.

– W przypadku awarii zawszę upewnij się, że maszyna jest wyłączona zanim zaczniesz ją naprawiać.

– Stosuj środki ochrony osobistej i nie działaj w pośpiechu.

– Zabezpiecz włazy, wejścia, zbiorniki na zboża, nieczystości czy środki ochrony roślin przed dostępem  osób postronnych.

PAMIETAJ!

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego bez opieki. Zwłaszcza w obecności zwierząt gospodarskich, maszyn rolniczych oraz magazynów i zbiorników, które nie są odpowiednio zabezpieczone. Chwila nieuwagi może skończyć się tragedią, a pośpiech i tzw. rutyna przeważnie działa na naszą niekorzyść.

Źródło: KPP Kościan

Szczegóły

2020-09-15T14:06:22+02:0006.10.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda