Ważne zmiany w dopłatach bezpośrednich. Co się zmieni?

Wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące dopłat bezpośrednich. Nowe regulacje będą dotyczyć możliwości wydłużenia terminu na składanie wniosków o dopłaty oraz ostatecznego terminu na zgłaszanie poprawek do tych wniosków. Co jeszcze się zmieni?

Najważniejsza dla rolnika zmiana dotyczy możliwości wydłużenia dla rolników terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, które mogą stać na przeszkodzie w złożeniu aplikacji o płatności. W normalnych sytuacjach rolnicy mają czas na złożenie wniosków do połowy maja, ale już w przeszłości ze względu chociażby na suszę ten termin był wydłużany nawet o miesiąc. Jednak taka procedura była dość skomplikowana i wymagała uzyskania zgody Komisji Europejskiej. Jeżeli nowe prawo wejdzie w życie, wówczas wydłużenie terminu na składanie wniosków będzie odbywać się na drodze rozporządzenie ministra rolnictwa bez konieczności uzyskiwania zgody Brukseli.

Jednak podstawowy okres na składanie wniosków o płatności bezpośrednie dla polskich rolników będzie trwał od 15 marca do 15 maja każdego roku.

Rząd chce, aby zaproponowane zmiany weszły w życie jak najwcześniej. Dlatego zapisano, że większość przepisów zacznie obowiązywać już kolejnego dnia po dacie ogłoszenia nowej ustawy w Dzienniku Ustaw RP. Jedynie regulacje dotyczące udostępniania danych przez ARiMR mają zacząć obowiązywać od 12 czerwca 2021 roku.

Jednak projekt nowej ustawy dot. dopłat bezpośrednich musi jeszcze zaakceptować sejm, senat i prezydent.

 

Paweł Mikos

źródło

2021-04-09T10:47:29+02:0026.04.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda