Wapnowanie w sezonie zimowym

Najbardziej odpowiednią porą do stosowania nawozów wapniowych na gleby kwaśne jest okres letni – po zbiorach zbóż lub innych roślin. W efekcie wapnowanie pożniwne już w pierwszym roku przynosi wzrost plonu. Aby wapno mogło dobrze i szybko zadziałać, potrzebne jest dobre uwilgotnienie gleby, czyli warto wykorzystać jesienno-zimowe zapasy wody, szczególnie jeśli z powodów pogodowych czy też organizacyjnych nie wykonaliśmy wapnowania wcześniej. W czasie stosowania wapnowania w okresie zimowym wydłuża się kontakt wapna z glebą, a ciężki sprzęt rozsiewający nie ugniata nadmiernie gleby i nie niszczy jej struktury. Wapnowanie stosowane w porze zimowej oddziałuje lepiej na plony roślin niż wapnowanie przeprowadzone wiosną. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu nie przeszkadza w przeprowadzeniu zabiegu. Jeżeli gleba jest bardzo kwaśna – poniżej pH 4, wapnowanie zimą można przeprowadzić pod każdą planowaną roślinę jarą, nawet pod ziemniaki. W zimie mogą być również wapnowane trwałe użytki zielone w zmniejszonych o 30 do 50 % dawkach nawozów pod warunkiem, że w okresie wiosennych roztopów nie są zalewane wodą.

 

Gleby regularnie wapnowane cechują się wyższą aktywnością biologiczną. Wapń sprzyja dobremu zawiązywaniu nasion, akumulacji skrobi i efektywnemu wiązaniu azotu atmosferycznego przez bakterie symbiotyczne Rhizobium. Optymalny odczyn zapewnia wysoką efektywność nawożenia mineralnego i tym samym zwiększa opłacalność produkcji roślinnej.

dr hab. Bogusława Jaśkiewicz

IUNG-PIB Puławy

Szczegoly

2020-12-08T23:09:08+01:0007.01.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda