W Sejmie przyjęto ustawy dotyczące ochrony zdrowia roślin

Sejm przyjął dwie ustawy dotyczące ochrony zdrowia roślin. Chodzi o ustawę o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz o ustawę o ochronie roślin przed agrofagami.

Za przyjęciem ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa głosowało 443 posłów, przeciw było 5, wstrzymało się 6 posłów. Z kolei za ustawą o ochronie roślin przed agrofagami głosowało 447, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 6 osób.

Podczas prezentacji nowych przepisów, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, przekonywał, że ustawa o ochronie roślin przed agrofagami wprowadza przepisy unijnych rozporządzeń: w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin oraz w sprawie kontroli urzędowych dot. m.in. zdrowia roślin i środków ochrony roślin.

Agrofagi to patogeny (czynniki infekcyjne wywołujące choroby roślin), szkodniki i chwasty obniżające plony roślin uprawnych.

Przyjęte ustawy mają zastąpić regulacje ustawy z grudnia 2003 r. o ochronie roślin. Obie regulacje uzupełniają się i dlatego były rozpatrywane razem.

Zagrożenie różnymi patogonami występuje w wielu krajach. Stwierdzenie obecności agrofagów w danym kraju przekłada się na możliwości eksportu płodów rolnych. Przykładem może być tu bakteria, powodująca bakteriozę pierścieniową ziemniaka. Występowanie tej bakterii w Polsce powoduje, że wysyłane do innych państw członkowskich Unii Europejskiej ziemniaki muszą spełniać dodatkowe wymagania fitosanitarne, co istotnie ogranicza polskim ziemniakom dostęp do rynku europejskiego.

Nowe przepisy zawierają regulacje, których celem jest ograniczenie ryzyka zawleczenia do Polski nowych agrofagów, wirusów, bakterii, grzybów, organizmów grzybopodobnych, nicieni, owadów i roztoczy, atakujących rośliny.

Przyjęte przepisy zmieniają organizację laboratoriów Inspekcji i przeniesienie ich ze struktur wojewódzkich, w ramach wojewódzkiej administracji zespołowej na rzecz podległości Głównemu Inspektorowi Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wiąże się to z unijnym przepisem dotyczącym akredytacji analitycznych, które będą obowiązywały od 2022 r. Zmiana organizacji laboratoriów pozwoli ograniczyć koszty akredytacji z ok. 58 mln zł do 19,5 mln , a ich utrzymania z 27 mln zł do 9 mln zł rocznie.

Źródło

2020-01-24T10:06:44+01:0003.03.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda