W jakim stanie znajdują się oziminy?

W opublikowanym 17 grudnia „Wynikowym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych”, Główny Urząd Statystyczny przedstawił stan zasiewów ozimin w kraju oraz areał ich uprawy. 
GUS wskazuje, że oziminy zostały zasiane w optymalnym terminie agrotechnicznym na ok. 81% powierzchni przeznaczonej pod ich uprawę, natomiast pozostałą powierzchnię zasiano nawet z 2-3 tygodniowym opóźnieniem.
Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych urzędu wynika, że pod zbiory w 2021 r. zasiano ponad 4,3 mln ha zbóż ozimych, tj. na poziomie roku ubiegłego, z tego:

– pszenicy ozimej ok. 2 mln ha,
– żyta ok. 0,9 mln ha,
– pszenżyta ozimego ok. 1,1 mln ha,
– jęczmienia ozimego ponad 0,2 mln ha,
– mieszanek zbożowych ozimych ok. 0,09 mln ha.

Zasiewy zbóż ozimych przed wejściem w stan zimowego spoczynku oceniono następująco (w stopniach kwalifikacyjnych na 5 możliwych) :

– mieszanki zbożowe ozime na 3,8 stopnia,
– żyto na 3,9 stopnia,
– pszenżyto ozime na 3,9 stopnia,
– jęczmień ozimy na 3,9 stopnia,
– pszenica ozima na 3,8 stopnia.

Stan zasiewów zbóż ozimych, tj. mieszanek zbożowych, żyta, jęczmienia i pszenżyta oceniono nieco lepiej niż w ub.r., natomiast zasiewy pszenicy oceniono na poziomie nieco niższym od oceny ubiegłorocznej.

2020-12-21T15:11:58+01:0021.01.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda