Ukraina zamierza zwiększyć wsparcie dla sektora warzywniczego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że od września 2020 r. chce przywrócenia odrębnego Ministerstwa Polityki Rolnej i powołania jego ministra. Oznacza to, że ukraińskie ministerstwo rolnictwa należałoby wyodrębnić z obecnie funkcjonującego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu oraz Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności, o których utworzeniu parlament zdecydował we wrześniu 2019 r.

Oczekiwania wobec przyszłego ministra

Prezydent oczekuje na propozycje rolników i przetwórców produktów rolnych w sprawie kandydatur na stanowisko ministra.

Nowy minister miałby się zająć m.in. programem, który zapewni wsparcie państwa dla ukraińskiego przemysłu ziemniaczanego. W programie mają się też znaleźć kwestie związane z budową magazynów/przechowalni dla warzyw. Zaprezentowana obecnie koncepcja zakłada częściowy zwrot do 25% kosztów budowy i/lub zakup wyposażenia (spółdzielczych) centrów pakowania świeżych warzyw i melonów, a także do 25% zwrot kosztów budowy nowych kompleksów szklarniowych.

Wymagania sektora owocowo-warzywnego

Ukraiński przemysł owocowo-warzywny postuluje również o inne kompleksowe rozwiązania, np. obniżenia stawki VAT z obecnie stosowanych 20% argumentując, że większość krajów UE utrzymuje niskie stawki VAT na produkty rolne.

Ukraińskie organizacje branżowe postulują obniżkę stawek VAT na owoce i warzywa, co ich zdaniem wpłynie pozytywnie na rozwój tych sektorów, a jednocześnie będzie dawało dodatkowe źródło dochodów budżetowych dla Ukrainy.

Źródło: www.agronomist.pl

2020-08-20T12:52:46+02:0011.09.2020|