Ukraina wciąż importuje ziemniaki z Białorusi

Ukraina nadal importuje ziemniaki z Białorusi, pomimo wysokiego poziomu zbiorów własnych tych warzyw.

Według analityków EastFruit, pomimo trwających zbiorów ziemniaków w gospodarstwach domowych i rozpoczęcia zbiorów w profesjonalnych gospodarstwach towarowych na Ukrainie, nadal trwa import ziemniaków z Białorusi. Ponadto w handlu hurtowym białoruskie ziemniaki są nadal sprzedawane średnio o 1-2 UAH/kg, czyli o 2,5 centa amerykańskiego (0,16-0,31 zł/kg) taniej niż ukraińskie.

Stowarzyszenia branżowe wielokrotnie zauważyły, że Białoruś ustanowiła nierówne zasady dostępu do handlu ziemniakami. Podczas gdy ziemniaki z Białorusi są przywożone na Ukrainę bez ograniczeń, ukraińscy eksporterzy są zobowiązani do udowodnienia, że ​​ich ziemniaki są produkowane na obszarach wolnych od organizmów kwarantannowych. Ponadto ziemniaki z Białorusi nie zawsze mają bardzo wysoką jakość – wręcz przeciwnie, uczestnicy rynku zauważyli liczne kłopoty z tym produktem, co już doprowadziło do problemów z dostawą białoruskich ziemniaków do krajów UE.

Jednak nawet jeśli Ukraina wprowadzi środki ograniczające dotyczące dostaw ziemniaków z Białorusi, co jest mało prawdopodobne w związku z rozwiązaniem Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, niezwykle trudno będzie chronić swój rynek przed tańszymi ziemniakami z Białorusi i Rosji. W końcu dostawa ukraińskich owoców i warzyw do Rosji jest zakazana od wielu lat, ale według handlowców dziesiątki tysięcy ton ukraińskich jabłek wciąż trafiają na rynek rosyjski.

Czy ceny ziemniaków na Ukrainie spadną w przyszłości? Analitycy EastFruit uważają, że ceny te będą spadać w nadchodzących tygodniach, ponieważ w przeciwnym razie sprzedaż produktów będzie skomplikowana, a import będzie nadal rósł.

2019-09-12T12:15:16+02:0023.09.2019|