Tytan w nawożeniu dolistnym

Co prawda nie jest on niezbędny dla roślin, ale ma pozytywny wpływ na ich rozwój chociażby z powodu ograniczania czynników stresowych, do jakich należy niewątpliwie susza. Dzieje się to przede wszystkim dzięki intensyfikacji procesu fotosyntezy, wówczas rośliny mają energię do wzrostu i rozwoju. Szybkość tego procesu zależy od wielu czynników, zarówno tych środowiskowych, jak np. dostępność wody, natężenie światła czy wysokość temperatury, ale też i wewnętrznych, np. zawartość barwników fotosyntetycznych, budowa aparatów szparkowych czy układ chloroplastów. Nie mamy na nie wpływu bezpośrednio, ale właśnie poprzez dostarczenie odpowiednich pierwiastków można realnie poprawić jej wydajność. Do najważniejszych zalicza się azot, potas, magnez, mangan i żelazo. Ten ostatni składnik pokarmowy jest mocno powiązany z tytanem. Wpływa on bowiem na syntezę chlorofilu, tytan z kolei stymuluje powstanie chlorofilu poprzez interakcję jonów tytanu z jonami żelaza. Z badań wynika, że poziom zawartości chlorofilu może wówczas wzrosnąć o 25-30 proc. Dostarczenie roślinom tytanu drogą nalistną wywołuje wzrost wydajności fotosyntezy. Intensyfikacja tego procesu wpływa na większy przyrost biomasy roślin, a w konsekwencji też na wyższy plon.

Działanie tytanu

Tytan wpływa także na zapylenie kwiatów. Dzieje się tak zwłaszcza, kiedy w okresie kwitnienia występuje niekorzystna pogoda (niska temperatura czy opady deszczu), która obniża aktywność np. pszczół. Nie pozostaje bez wpływu na jakość plonu, ponieważ jak wynika z badań – poprawia kondycję roślin. Działa bowiem korzystnie w warunkach stresu podczas aplikacji np. środków ochrony roślin, ale też w warunkach niskiej temperatury, małej ilości światła.

Mimo iż tytan jest obecny w glebach, to jego dostępność dla roślin jest bardzo ograniczona. W dużej mierze sprzężona jest ona z odczynem gleby, ponieważ zwiększa się razem ze zmniejszaniem odczynu, a także wzrostem zawartości materii organicznej. Warto też wiedzieć, że następuje zależność pomiędzy występowaniem w roślinie tytanu a zawartością krzemu. Im więcej tego drugiego pierwiastka, tym łatwiejsze pobieranie tytanu.

Ważne badania

Składnik ten jest słabo ruchliwy w roślinie, dlatego efektywniej działa podany przez liść. Należy jednak pamiętać, że tytan może znajdować się zarówno w nawozach nalistnych, biostymulatorach czy też nawozach stałych (doglebowych).

Źródło

2020-06-05T12:30:30+02:0005.06.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda