Trwają wykopki ziemniaków. Ceny wyższe niż w ubiegłym roku

Wrzesień to czas na wykopki. Niska temperatura i wilgoć panująca pod koniec sierpnia i na początku września przyczyniła się do znacznego porażenia przez zarazę ziemniaka. Poza tym w tym roku jest też wyjątkowo dużo stonki ziemniaczanej, która co ciekawe, atakuje również bulwy – informuje farmer.pl.

Jakie mogą być zbiory ziemniaka?

Te szacuje wstępnie, że średnio krajowy plon ziemniaka w Polsce może wynieść w 2021 roku około 340 dt/ha. A zbiory w gospodarstwach profesjonalistów wyniosą około 7820 tys. ton.

Powierzchnia uprawy ziemniaka, w zależności od źródła, jest bardzo zróżnicowana. Zdaniem dr Wojciech Nowackiego wydaje się ona być niedoszacowana w skali całego kraju i różni się od sienie o nawet kilkadziesiąt tys. ha.

Dość wysoka cena ziemniaka

Począwszy od czerwca na krajowym rynku można kupić ziemniaki jadalne, a ich cena w porównaniu do lat ubiegłych, jest dość wysoka.

źródło

2021-09-10T13:48:50+02:0013.09.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda