Trudne warunki zbioru i siewu w Europie

Rolnicy w wielu częściach Europy mieli problemy ze zbiorami plonów jarych i wysiewem upraw ozimych na przyszły sezon, albo dlatego, że było za sucho, albo dlatego, że było za mokro.

Częste i obfite opady deszczu utrudniały zbiory jarych upraw: na Wyspach Brytyjskich, w części krajów Beneluksu, północnych Niemczech, Danii i południowej Szwecji. W tych regionach najważniejszymi uprawami są buraki cukrowe, ziemniaki i zielona kukurydza. Kampania siewów ozimin napotykała również opóźnienia w tych regionach.

Suche warunki utrudniały zasiew upraw ozimych w: północnej Francji, Niemczech, północno-wschodniej Słowenii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i w Hiszpanii, a także w zachodniej Ukrainie. W większości tych regionów deszcz przyszedł zbyt późno, aby dokończyć siew nasion rzepaku w optymalnym terminie, co prawdopodobnie spowoduje zmniejszenie powierzchni rzepaku.

Po raz kolejny prognozy plonowania dla upraw jarych zostały nieznacznie skorygowane w dół. Nie wprowadzono żadnych korekt w szacunkach plonowania upraw ozimych. Wszelkie zmiany w prognozach dotyczących upraw ozimych na poziomie UE wynikają wyłącznie ze zmian w obszarach na poziomie państw członkowskich, które powodują różne wagi do obliczania łącznej wydajności w UE.

Źródło

2019-10-30T09:43:13+01:0028.11.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda