Temat suszy w obradach Komisji Hodowli Roślin i Nasiennictwa Polskiej Federacji Ziemniaka

Komisja Hodowli Roślin i Nasiennictwa Polskiej Federacji Ziemniaka

Witam Państwa serdecznie,

Z powodu niemożliwości spotkania się z przedstawicielami Komisji jednorazowo w grupie spotykałem się z nimi pojedynczo. Rozmowy dotyczyły poważnego tematu suszy w kraju. Zasięgałem informacji na temat przebiegu suszy w poszczególnych rejonach kraju. Głównie rozmowy dotyczyły plantacji nasiennych ale również przy okazji poruszaliśmy temat stanu plantacji towarowych zarówno ziemniaka jadalnego jak i skrobiowego.

Na pewno w tym roku trafi na rynek mniejsza ilość ziemniaków niż w 2018 roku.

Na przeważającym obszarze kraju, na wielu plantacjach zarówno nasiennych jak i towarowych ziemniaki zawiązały małą ilość bulw.

Ostatecznie jeszcze o jakości materiału jak i o wielkości plonu będzie zależało od nadchodzących opadów mówi Roman Borucki – woj. Kujawsko pomorskie.

Zachodnie jak i południowo zachodnie tereny woj. Kujawsko pomorskiego objęte były głęboką suszą. Brakowało wody w najbardziej newralgicznym okresie dla roślin, czyli wiązania bulw  – Roman Borucki.

Opady deszczu w drugiej połowie maja korzystnie wpłynęły na wzrost roślin, ale bardzo wysoka temperatura powietrza w czerwcu, przy bardzo małej ilości opadów oraz brak opadów w lipcu zagroziły plantacjom skrobiowym w woj. Wielkopolskim i Kujawsko Pomorskim – Roman Lewandowski.

Tak jak wyżej wspomniano braki opadów przypadały na okres największego zapotrzebowania roślin ziemniaka w wodę i bardzo znacząco ograniczyły ich potencjał plonotwórczy – Marek Musielak

Rozmawiając z plantatorami woj. Zachodniopomorskiego i Pomorskiego dowiadujemy się, że sytuacja w tamtym regionie jest dużo, dużo lepsza. Dotyczy to głównie rejonu nadmorskiego. Plantacje nasienne w tym rejonie są zadowalające. Odmiany bardzo wczesne i wczesne zostały już zdezynsekowane – Jarosław Krześniak.

Występujące w lipcu i na początku sierpnia opady deszczu poprawiły stan niektórych plantacji ziemniaków. Dotyczy to głównie odmian średni wczesnych i późniejszych. Jednak z moich obserwacji nie zabezpieczają one jeszcze odpowiedniej ilości wody do wzrostu bulw – Marek Musielak

Obecne opady spowodowały zagrożenie porażenia plantacji zarazą ziemniaka.

Uwzględniając dotychczasowy przebieg warunków meteorologicznych i czynników wpływających na możliwości plonotwórcze ziemniaków można wnioskować, że plony i zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą niższe od ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody.

Przyjmowane są wnioski dotyczące wystąpienia szkód suszowych w ziemniakach. Do wniosku o oszacowanie zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnych konieczne jest dołączenie kopii wniosku o przyznanie płatności na rok 2019 składanego do ARiMR.

Marek Musielak

Przewodniczący Komisji Hodowli Roślin i Nasiennictwa