Sytuacja na rynku ziemniaka w Polsce

Jak informuje agrobiznes pomimo wzrostu areału uprawy ziemniaka o 5 % do 310 tys. ha, zbiory w tym roku będą niższe, aż o 14 % i wyniosą 6,7 mln ton. Wszystko za sprawą niższego plonu wynikającego z tegorocznej suszy. Na rynku dominują drobne bulwy, natomiast za produkt wysokiej jakości rolnicy żądają godziwej zapłaty. Ceny wahają się, stawki minimalne na rynkach hurtowych przekraczają 1 zł, a za dobrą jakość można dostać nawet 2 zł. Taka sytuacja cenowa przyczynia się do wzrostu importu ziemniaków.

Jednym z głównych problemów była susza, która przyczyniła się do mniejszego plonu sadzeniaków. Wydłużona wegetacja przyczyniła się do późniejszej desykacji. Późniejsza desykacja wraz z warunkami atmosferycznymi spowodowały zwiększenie presji mszycy, ta z kolei jest wektorem wirusów. Większość hodowców po suszy jako drugi najważniejszy problem wymienia właśnie presję wirusów. Materiał kwalifikowany wymaga przebadania względem ich obecności. Niektórzy hodowcy nadal nie dostali informacji zwrotnej z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, muszą czekać, a wraz z nimi producenci rolni.

Źródło

2019-12-03T11:13:35+01:0023.12.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda