Sukces testów polowych ziemniaka GMO odpornego na zarazę ziemniaka

Naukowcy z ośrodka badawczego The Sainsbury Laboratory (Norwich, Wielka Brytania) informują o sukcesie trzyletnich testów polowych genetycznie modyfikowanych odmian ziemniaka odpornych na zarazę ziemniaka. To pierwszy, ale jakże ważny etap całego szeregu doświadczeń, których efektem ma być uzyskanie linii podlegających komercjalizacji.

Można rzec, że badaczom udało się uzyskać ziemniaka znacząco ograniczającego problemy związane z jego uprawą i przetwórstwem. Korzyści z uprawy takich odmian wydają się przeogromne, i to na wielu płaszczyznach. Wydawałoby się, że nic, tylko przyklasnąć takim projektom. Niestety fakt, iż są to ziemniaki GM, powoduje, że być może nigdy na naszych polach i stołach nie pojawią się ulepszone odmiany.

Na drodze stoi bardzo skomplikowany, kosztowny i upolityczniony proces dopuszczania nowych roślin GM na rynek europejski, który w praktyce uniemożliwia komercjalizację osiągnięć naukowców. Badacze z The Sainsbury Laboratory nie poddają się i już działają w kierunku autoryzacji uzyskanych roślin.

Źródło

2019-11-27T11:27:01+01:0017.12.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda