Stonka ziemniaczana. Jak chronić ziemniaki przed szkodnikiem, który może pozbawić rolnika nawet 80% plonów?

Coraz trudniej walczyć ze stonką, uodporniła się na dostępne środki ochrony roślin – uważa rolnik z Kujawsko-Pomorskiego. Unia Europejska wycofuje kolejne substancje czynne preparatów. Producenci rolni mówią o dużym problemie. Co na to integrowana ochrona roślin i jakie są dostępne rozwiązania?

Według dyrektora Instytutu Ochrony Roślin do najnowocześniejszej grupy chemicznej należą diamidy, które są bezpieczne dla środowiska i człowieka oraz nie przyczyniają się do wytwarzania odporności wśród agrofagów.

Z jednej strony stonka przestała reagować na niektóre od dziesięcioleci stosowane środki, z drugiej UE wycofuje stopniowo kolejne substancje. Jakie substancje wciąż są dostępne na rynku?

Najważniejszą przyczyną wycofywania pyretroidów jest brak selektywności dla organizmów pożytecznych i użytecznych, jakimi są zapylacze.

Przyszłością zwalczania stonki jest wzrost stosowania preparatów biologicznych oraz naturalnych.

Źródło

2021-02-08T12:57:07+01:0003.03.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda