Za przyspieszonym zbiorem ziemniaków, poza ceną, przemawiają warunki atmosferyczne panujące ostatnio w Polsce, sprzyjające rozwojowi wielu chorób, w tym groźnych jak np. zaraza ziemniaka. Wegetacja ziemniaków pobudzonych i podkiełkowywanych przebiega w okresie wcześniejszym niż atak choroby. Dlatego warto rozważyć zabiegi przyspieszające wegetację.
Przyspieszać wegetację czy nie?
Do założenia plantacji można wykorzystać sadzeniaki niepobudzone, pobudzone lub podkiełkowane. Postępowanie z sadzeniakami zależy od specyfiki gospodarstwa oraz jego infrastruktury, a ściślej mówiąc, czy pobudzanie lub podkiełkowywanie jest możliwe. Sadzeniaki niepobudzone, to takie, które wysadza się po przeprowadzeniu lustracji pod kątem zdrowotności i rozfrakcjonowaniu nie poddając ich żadnym zabiegom z wyjątkiem zaprawiania jeśli w gospodarstwie jest ono praktykowane. Zabiegami przyspieszającymi wegetację są pobudzanie oraz podkiełkowywanie bulw. Za przeprowadzeniem tych zabiegów przemawia istotne przyspieszenie wschodów. W związku z tym wegetacja przebiega wcześniej, w warunkach bardziej sprzyjających. Ma to duże znaczenie, jeśli chce się otrzymać wysokie plony o dobrych parametrach jakościowych. Ponadto należy pamiętać, że wzrost w korzystnych warunkach termiczno-wilgotnościowych sprawia, że rośliny są mniej wrażliwe na ,,atak’’ ze strony agrofagów. Przyspieszenie wegetacji korzystnie wpływa na zwiększenie odporności na zakażenie chorobami wirusowymi oraz zmniejsza porażenie rizoktoniozą. Plantacje założone z wykorzystaniem metod przyspieszających wegetację są bardziej wyrównane oraz w mniejszym stopniu ulegają zachwaszczeniu. Ponadto pobudzanie oraz podkiełkowywanie pozytywnie wpływa na zdrowie roślin, a tym samym ogólny stan plantacji. Dużym atutem pobudzania oraz podkiełkowywania sadzeniaków jest również lepszy rozwój korzeni.
Pobudzać czy podkiełkowywać?
Pobudzanie oraz podkiełkowywanie są zabiegami wskazanymi w uprawie ziemniaków. Dotyczy to szczególnie uprawy na wczesny zbiór oraz w rejonach, gdzie ziemniaki są intensywnie uprawiane. W rejonach tych presja ze strony agrofagów, szczególnie chorób, jest duża, dlatego wszelkie zabiegi przyspieszające wegetację są pomocą w ich ograniczaniu. Zabiegi w obu przypadkach różnią się między sobą, dlatego należy się z nimi zapoznać i wybrać te najkorzystniejsze dla gospodarstwa.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności
Zgoda