Sejm: projekty ustaw dot. ochrony zdrowia roślin skierowane do prac w komisji rolnictwa

Marszałek Sejmu skierował dwa projekty ustaw dotyczących ochrony zdrowia roślin do dalszych prac w komisji rolnictwa. Chodzi o ustawę o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i o ustawę o ochronie roślin przed agrofagami.

Agrofagi to patogeny (czynniki infekcyjne wywołujące choroby roślin), szkodniki i chwasty obniżające plony roślin uprawnych.

Żaden z klubów podczas I czytania projektów ustaw w czwartek nie zgłosił poprawek. Posłowie podkreślali, że proponowane rozwiązania są istotne, gdyż dotyczą bezpieczeństwa żywności oraz eksportu i importu produktów rolnych.

Są to projekty ustaw, które mają zastąpić regulacje ustawy z grudnia 2003 r. o ochronie roślin. Obie projektowane regulacje uzupełniają się i dlatego zdaniem m.in. posłanki Doroty Niedzieli (PO-KO) powinny być rozpatrywane razem.

Projektowana ustawa zawiera regulacje, których celem jest ograniczenie ryzyka zawleczenia do Polski nowych agrofagów, wirusów, bakterii, grzybów, organizmów grzybopodobnych, nicieni, owadów i roztoczy, atakujących rośliny.

Zadania z zakresu ochrony zdrowia roślin wykonywane będą – tak jak do tej pory – przez organy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Organem, który będzie wykonywał kontrole m.in. występowania agrofagów, będzie wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa. Ten organ, tak jak wcześniej, będzie także wydawał decyzje administracyjne w razie stwierdzenia występowania agrofagów kwarantannowych lub innych agrofagów podlegających obowiązkowi zwalczania.

Źródło

2019-12-20T09:43:46+01:0023.01.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda