Sadzeniaki ziemniaka – o czym nie wolno zapomnieć!

Sadzeniaki ziemniaka powinny być prawidłowo przechowywane, a do zbioru bulw należy używać odpowiednich maszyn i urządzeń, gdyż niewiedza oraz niedbalstwo mogą doprowadzić do utraty dobrej jakości materiału nasiennego. Ponadto plantację należy izolować od sąsiednich hodowli, desykację przeprowadzać w terminie, zachować ostrożność podczas zbiorów oraz zachować zasady prawidłowego przechowywania sadzeniaków.

Sadzeniaki ziemniaka – izolacja przestrzenna plantacji sadzeniaków i desykacja

Jednym z podstawowych błędów plantatora jest hodowanie sadzeniaków w bliskim sąsiedztwie z niechronioną plantacją. Są one często siedliskiem mszyc i insektów, które żerują na uprawach. Wymóg minimalnej odległości sadzeniaków od innych plantacji według oficjalnych informacji wynosić powinna minimum 50-100 metrów. Sadzeniaki ziemniaka należy dostosować do odpowiedniego terminu desykacji, który warunkuje kilka czynników. Jednym z nich są warunki atmosferyczne, wielkość i dojrzałość bulw oraz wczesność odmiany.

Sadzeniaki ziemniaka, a ostrożność przy zbiorze i prawidłowe przechowywanie

Bardzo duży wpływ na trwałość przechowalniczą oraz jakość ma dbałość o produkt oraz odpowiedzialność za niego podczas zbiorów. Aby były one przeprowadzone z najwyższą starannością należy zachować ostrożność oraz precyzję działania w polu i podczas segregacji. Ponadto gleba, na której prowadzimy plantacje powinna być odkamieniona by bulwy nie były narażone na uszkodzenia, które prowadzić mogą do różnego rodzaju chorób. Ponadto prawidłowe warunki przechowywania mają duży wpływ na sadzeniaki. Na elementy przygotowania bulw do magazynowania składają się następujące czynności: wysuszenie ich w temperaturze niższej niż 15 °C, przez kilka do kilkunastu dni we względnie dużej wilgotności, by nie atakowały je patogeny.

Autor: Alicja Ostrowska

Źródło

2020-12-10T20:47:06+01:0011.01.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda