Rosja – ceny ziemniaków odbiły w górę

Rosyjskim producentom udało się wreszcie zatrzymać spadek cen ziemniaków, a nawet zwiększyć nieco ceny tych warzyw.

Wydaje się, że spekulacyjny popyt na ziemniaki z Ukrainy migrował ostatnio na rynek rosyjski. W Rosji doszło bowiem do gwałtownego wzrostu popytu na ziemniaki, który powoduje zwyżkę cen tych produktów na rosyjskim rynku, twierdzą analitycy projektu EastFruit.

Zgodnie z oczekiwaniami wzrost cen zbiegł się z początkiem masowego zbioru i składania do przechowywania późnych odmian ziemniaka w gospodarstwach centralnego pasa Rosji, Uralu i Syberii. Rolnicy w tych regionach oferują obecnie na sprzedaż stosunkowo niewielkie ilości ziemniaka, a większość towaru przeznaczają do przechowywania. Jednocześnie lokalne hurtownie, a zwłaszcza nabywcy z południowych regionów kraju, są teraz gotowi do zakupu dużych ilości ziemniaków do bieżącej sprzedaży i również na zapas, ponieważ ceny w zimie i wiosną powinny być znacznie wyższe.

Po części wzrost cen ziemniaków w Rosji był spowodowany gwałtownym wzrostem eksportu tych warzyw na Ukrainę, jaki dokonał się we wrześniu. Ziemniaki te trafiają na rynek ukraiński za pośrednictwem Białorusi, ponieważ bezpośrednie dostawy ziemniaków na rynek ukraiński są niemożliwe. Znacząco wyższa cena ziemniaków na Ukrainie pozwoliła przedsiębiorcom na zakup produktów natychmiast po zbiorze i zarabianie na ich wywozie z Rosji na Ukrainę pod pozorem, że to ziemniaki białoruskie.

Obecnie rosyjscy rolnicy oferują ziemniaki w cenach 7-15 rubli/kg, czyli 0,11-0,23 USD/kg (0,42-0,91 zł/kg) i tylko w ostatnim tygodniu cena tych produktów w Federacji Rosyjskiej wzrosła średnio o 11 procent. Przyczyną wzrostu cen ziemniaków na rynku rosyjskim jest nadal zwiększony popyt ze strony Ukrainy, a także lokalnych hurtowni. Jednocześnie w niektórych regionach ze względu na ulewne deszcze zbiór ziemniaków jest nieco utrudniony, co powoduje, że ceny są jeszcze wyższe.

Niemniej jednak obecnie średnia cena ziemniaków na rynku rosyjskim jest prawie taka sama jak w analogicznym okresie ubiegłego roku.  Jednocześnie podaż produktów wysokiej jakości na rynku jest ograniczona, ponieważ niektóre duże gospodarstwa nadal wstrzymują sprzedaż wysokiej jakości ziemniaków w nadziei na dalszy wzrost cen.

Źródło

2019-10-11T10:58:19+02:0021.10.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda