Rolnictwo z probówki

W 2012 r. Centrum Nauki Kopernik przeprowadziło na próbie tysiąca osób badanie ankietowe sprawdzające znajomość tego tematu. Rezultaty były co najmniej zaskakujące – 65 proc. ankietowanych nie umiało rozwinąć skrótu GMO, a poprawną odpowiedź podało zaledwie 3,3 proc. pytanych. Nieco ponad połowa osób zetknęła się z pojęciem GMO i do nich skierowano kolejne pytania – o postawy wobec GMO. Okazało się, że Polacy mają ambiwalentny stosunek do GMO, nie posiadają w tym zakresie wiedzy, a w organizmach modyfikowanych1 widzą głównie zagrożenia.

Późniejsze sondaże prowadzone w Polsce pokazały, że świadomość istnienia GMO znacząco wzrosła, jednak stosunek do takich roślin pozostał nieufny.

Niezwykle ważne jest to, że Polacy oceniają swoją wiedzę o organizmach modyfikowanych genetycznie jako bardzo niewielką. Niewiedza tworzy zagrożenie manipulacjami. W tym artykule nie chcę nikogo przestrzegać przed GMO ani do niego zachęcać. Artykułów, akcji medialnych i publikacji na ten temat jest bardzo wiele i można na ich podstawie wyrobić sobie własne zdanie. Najpierw jednak należy rozumieć, czym jest GMO, wiedzieć, jak działa współczesne rolnictwo, i znać historię żywności na sklepowych półkach.

Źródło

 

2021-02-08T13:05:20+01:0008.03.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda