Rolnictwo perspektywicznym obszarem współpracy z Kazachstanem

W lipcu 2019 r. w obecności premiera i ministra rolnictwa Kazachstanu przedstawiciele amerykańskich firm Valmont Industries, Global Beef, podpisały porozumienie dot. budowy zakładu produkcyjnego nowoczesne systemy nawadniające.

Po stronie kazachskiej partnerem jest Kusto Group z siedzibą w Singapurze, założona przez obywatela kazachskiego. Na podstawie umowy firmy amerykańskie mają dostarczyć zaawansowane technologie w zakresie nawadniania, wydajności zasobów wodnych i produkcji roślinnej, a Kusto Group zapewni projektowi  wiedzę lokalną i doświadczenie na rynku. W zawarcie porozumienia zaangażowane były także amerykańskie agencje rządowe.

Wedle przedstawiciela Grupy Kusto zaledwie 7 proc. gruntów ornych w Kazachstanie jest nawadnianych, ale ziemie te generują około 40 proc. łącznych zbiorów. Plany rządu kazachskiego zakładają, że do 2028 r. udział nawadnianych pól zwiększy do 16 proc. wszystkich gruntów.

Na polecenie prezydenta Kazachstanu Ministerstwo Rolnictwa i Kazakh Invest NC JSC pracują nad wzmocnieniem koordynacji działań w zakresie przyciągnięcia inwestycji zagranicznych w rolnictwie. Priorytetem ma być przyciągnięcie zagranicznych inwestorów do branży przetwórstwa produktów rolnych: mięsa, mleka, ziemniaków, buraków cukrowych, nasion oleistych, owoców i warzyw.

Ze względu na ambicje i możliwości kraju, współpraca z Kazachstanem w rolnictwie i przetwórstwie żywności ma dobre perspektywy. Jak widać na przykładzie działań amerykańskich, warto, by wysiłki przedsiębiorców w ekspansji na tym rynku mogły liczyć na ciągłe wsparcie administracji kraju pochodzenia kapitału.

Źródło

2019-07-31T11:56:40+02:0005.08.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda