Regionalny rynek ziemniaków

Według analityków portalu EastFruit  ceny ziemniaków wzrosły tylko w Azji Środkowej, podczas gdy na innych rynkach objętych regularnym monitorowaniem projektu ceny albo spadły, albo pozostały stabilne.

Najdroższe ziemniaki, jak poprzednio, były oferowane na rynkach Ukrainy i Mołdawii. Warto zauważyć, że chociaż na Ukrainie producenci utrzymali ceny swoich produktów w granicach 33-41 centów za kg, to sprzedawcy na rynku mołdawskim byli zmuszeni je obniżyć, szczególnie w segmencie minimalnym i średnim. Pod koniec tygodnia w Mołdawii można było kupować ziemniaki po cenach od 31 centów za kg, a maksymalny poziom, jak poprzednio, wynosił 46 centów za kg.

Niemniej jednak, pomimo pewnego spadku, ceny ziemniaków na rynku mołdawskim, a także na rynku ukraińskim, nadal pozostawały dość wysokie, co budzi obawy przed możliwym gwałtownym wzrostem produkcji tych warzyw już w przyszłym sezonie.

Choć nieznacznie, ale spadły ceny w Rosji, kraju, w którym od dawna oferowane były najtańsze ziemniaki w monitorowanym regionie. Zgodnie z danymi z omawianego tygodnia, średnia cena na rynku rosyjskim spadła do 16 centów za kg, chociaż nie nastąpiły znaczące zmiany w sytuacji rynkowej.

Sytuacja na rynku białoruskim praktycznie się nie zmieniła: ziemniaki nadal można było kupić po cenach od 15 centów za kg. Niemniej ceny ziemniaków wysokiej jakości eksportowej na Białorusi wzrosły o jedną trzecią do 29 centów za kg. Jednocześnie Ukraina pozostała jednym z kluczowych miejsc sprzedaży dla białoruskich eksporterów, którzy tylko w październiku zdołali wyeksportować z Białorusi prawie 100 tysięcy ton ziemniaków.

Pozytywny trend cen odnotowano także na rynkach Azji Środkowej. W Tadżykistanie ceny ziemniaków wzrosły o 5-6 procent do 20-22 centów za kg, a w Uzbekistanie o 4-5 procent do 21-26 centów za kg.

Tymczasem sprzedawcy ziemniaków w Gruzji nadal utrzymywali ceny na poziomie 24-30 centów za kg, podczas gdy w Polsce produkty krajowe potaniały nieznacznie do 22-29 centów za kg. Jednocześnie ceny ziemniaków produkowanych w Holandii lub Belgii pozostały stabilne na polskim rynku: 28-38 centów za kg.

Źródło

 

 

2019-11-27T11:28:25+01:0013.12.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda