Regionalny rynek ziemniaków – 28. tydz. br.

Według danych EastFruit najbardziej znaczące tempo wzrostu cen ziemniaków w minionym tygodniu zaobserwowano w dwóch krajach – w Polsce i na Ukrainie. Jednocześnie na obu rynkach wzrost cen był spowodowany niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które skutkowały problemami z bieżącym zbiorem ziemniaków. W rezultacie w Polsce średnia cena skoczyła do prawie pół dolara za kg, a przedział cen na rynku ukraińskim wynosił 0,31-0,39 USD/kg. Choć mniej znacząco, ziemniaki również zdrożały w Tadżykistanie, ale kraj ten pozostał outsiderem jeśli chodzi o ceny tych ziemniaków w monitorowanych krajach.

W innych krajach ceny albo utrzymały się na poziomie z wcześniejszego tygodnia (Mołdawia, Gruzja i Uzbekistan), albo spadły, jak na przykład w Rosji, gdzie na tle kampanii aktywnego zbioru ziemniaki straciły średnio 9 procent ceny. Tymczasem na Białorusi cena spadła o 25 procent do 0,29 USD/kg.

źródło

2019-07-18T10:27:47+02:0018.07.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda