Regionalny rynek ziemniaków

Według EastFruit  na Ukrainie ceny ziemniaków spadły do ​​poziomu z drugiej połowy września 2019 roku, ale nadal są ponad dwukrotnie wyższe niż w ubiegłym roku. Pod koniec ubiegłego tygodnia ostateczny przedział cenowy wynosił 32–44 centów za kg, a ich spadek związany był z ogólnym spadkiem popytu na ziemniaki z powodu rekordowych wskaźników cen i aktywnego importu tych warzyw.

Białoruś pozostała głównym dostawcą importowanych ziemniaków na Ukrainę. Dostarczyła na rynek ukraiński zarówno produkty krajowe, jak i ziemniaki z Federacji Rosyjskiej poprzez reeksport. Jednocześnie sytuacja na rynkach Białorusi i w Federacji Rosyjskiej praktycznie się nie zmieniła: na Białorusi ziemniaki można było kupić za 25-29 centów za kg, a rynek rosyjski nadal utrzymywał pozycję outsidera, jeśli chodzi o cen (12-23 centów za kg).

Ziemniaki na rynku mołdawskim, jak poprzednio, były oferowane w cenie 29–40 centów za kg. Tymczasem ceny ziemniaków w Gruzji, podobnie jak tydzień wcześniej, nie przekraczały 30 centów za kg przy maksymalnych limitach. W Polsce ziemniaki były nadal oferowane w cenach 26–38 centów za kg. Na polskim rynku istniały również ograniczone ilości partii importowanych produktów wytwarzanych w Holandii po cenach sięgających 38 centów za kg.

Względna stabilność była również charakterystyczna dla regionu Azji Środkowej. Tak więc ziemniaki w Tadżykistanie można było kupić za 21 centów za kg, a w Uzbekistanie za 23 centy za kg.

Źródło

2019-10-25T10:47:48+02:0019.11.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda