Regionalny rynek ziemniaków – 38. tydz. br.

Według ekspertów projektu EastFruit w krajach europejskich objętych regularnym monitorowaniem projektu rynek ziemniaków w minionym tygodniu charakteryzował się ciągłym wzrostem cen.

W Rosji, pomimo niewielkiego spadku cen w połowie tygodnia, ziemniaki zdrożały jednak o 13 procent, a na koniec okresu sprawozdawczego lokalnym producentom udało się sprzedawać swoje produkty średnio po 16 centów za kg. Nieco droższe ziemniaki były oferowane na Białorusi: 19-24 centów za kg.

Warto zauważyć, że to Federacja Rosyjska i Białoruś nadal działały jako aktywni dostawcy ziemniaków na Ukrainę, gdzie ceny ponownie zaktualizowały swoje rekordowe poziomy. Pod koniec tygodnia cena maksymalna na rynku ukraińskim osiągnęła 49 centów za kg, chociaż liczba nabywców chętnych do zakupu ziemniaków po takich cenach była ograniczona. Ponadto obecna sytuacja na ukraińskim rynku ziemniaków, według szacunków EastFruit, może mieć znaczący wpływ nie tylko na segment warzywny z tzw. zestawu barszczowego, ale także na rynek zbóż.

Ceny ziemniaków również wzrosły w Mołdawii, osiągając na koniec okresu sprawozdawczego 28–34 centów za kg. Tymczasem w Gruzji i Polsce sytuacja na rynku niewiele się zmieniła, a ceny pozostały odpowiednio między 24–30 centów za kg i 25–34 centów za kg.

Natomiast w krajach Azji Środkowej ceny ziemniaków spadły. W Tadżykistanie ceny spadły o 8–10 procent do 19–24 centów za kg, a w Uzbekistanie  o 9–18 procent do 21–24 centów za kg.

Źródło

2019-09-26T10:25:45+02:0004.10.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda