Przemysł ziemniaczany wciąż odczuwa skutki przestojów w gastronomii

Kryzys pandemiczny niesie za sobą poważne skutki w gospodarce. Są one szeroko odczuwalne, między innymi przez przedsiębiorstwa rolnicze. Jednym z poszkodowanych wskutek perturbacji jest rynek ziemniaków w Unii Europejskiej, który zanotował w 2020 roku wzrost produkcji o 9%. Przy jednoczesnym wprowadzenie ograniczeń pandemicznych na rynku przetwórstwa ziemniaków, a szczególnie frytek doszło do załamania się rynku.

Krajowa produkcja ziemniaków w 2020 r. wg GUS wyniosła 9 mln t, tj. o 40% więcej niż rok wcześniej. Zetknięcie się z ograniczeniami obrotów w kanale gastronomicznym wywołało niemały zawrót głowy wśród plantatorów. Co ciekawe w tym samym czasie zaobserwowano wyższą sprzedaż w kanale detalicznym, pomimo tego, widoczny brak równowagi między podażą a popytem wpłynął na zmniejszenie obrotów handlowych przetworami ziemniaczanymi. Konsekwencją zaistniałej sytuacji był bardzo niski poziom cen ziemniaków a nadwyżki surowca znalazły wykorzystanie jako pasze dla zwierząt czy surowiec do biogazowni. Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Europy Północno-Zachodniej pełne obaw wystosowało apel do plantatorów, aby zmniejszyli nasadzenia w 2021 r. nawet o 20%, tak by przywrócić równowagę na rynku.

Co przyniesie rok 2021?

W marcu na terenie UE ceny ziemniaków delikatnie podskoczyły, jednak zdaniem Stowarzyszenia w okresie jesiennym będą one o 5-10% niższe niż w poprzednim sezonie. Presja niskich cen dotyka także naszego kraju a wszelkie prognozy wskazują, że spadkowy trend utrzyma się aż do nowych zbiorów. Chociaż spadki cen ziemniaków jadalnych są drastyczne to ich sprzedaż przekracza poziom sprzed pandemii z powodu większej konsumpcji domowej a przedłużone obostrzenia sprzyjają dalszemu wzrostowi  konsumpcji ziemniaków w gospodarstwach domowych. Niestety jeszcze przez kilka miesięcy przemysł ziemniaczany będzie się zmagał ze skutkami pandemii.

źródło:agronomist.pl

2021-04-19T13:28:43+02:0019.05.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda