Przechowywanie ziemniaków. Gdzie i jak je składować, aby długo były smaczne i zdrowe?

Przechowywanie ziemniaków sprawia trudność zwłaszcza, gdy nie dysponujemy pomieszczeniem o stosunkowo niskiej temperaturze. W jakich warunkach i jak długo można je przetrzymać, aby zachowały swoje walory?

Przechowywanie ziemniaków powinno polegać na tym, aby dzięki utrzymaniu odpowiedniej temperatury, poziomu wilgotności i innym sprzyjającym warunkom, zachowały swoje smakowe i odżywcze walory.

Jak przechowywać ziemniaki? Duże znaczenie ma ich jakość. Jeśli wyhodujemy lub zakupimy wysokiej klasy warzywa, które nie są ani przesuszone, ani przesadnie wilgotne, zdecydowanie dłużej będą się nadawały do spożycia, bez szczególnych zabiegów o ich przechowywanie.

Co do zasady – zbiór powinien być przeprowadzany przy temperaturze nie niższej, niż 10 stopni Celsjusza i wilgotności poniżej 15 proc. Jeśli dysponujemy stosunkowo dużą liczbą ziemniaków i mamy odpowiednio chłodne pomieszczenie – sprawa wydaje się być stosunkowo prosta. Chłodna piwnica lub spiżarnia, tradycyjnie przeznaczone do przetrzymywania żywności, z pewnością najlepiej spełnią swoje zadanie. Ważnym jest, aby panował tam przynajmniej półmrok tak, aby nie dopuścić do zazielenienia kartofli.

Prawidłowo przeprowadzony proces przechowywania kartofli można podzielić na kilka zasadniczych etapów, o różnym czasie trwania. Wyróżniamy więc:

  1. okres dojrzewania: 1-2 tygodnie czasu na pozbycie się nadmiaru wilgoci w temperaturze 12-18 stopni Celsjusza
  2. schładzanie do właściwej temperatury przechowywania: 2-3 tygodnie
  3. długotrwałe przechowywanie
  4. przygotowanie do spożycia: 2-3 tygodnie

Źródło

 

2020-03-24T11:32:38+01:0029.04.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda