Przebieg warunków upraw ziemniaków

W 2019 roku sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rejonami rozpoczęto w marcu. Większość plantacji, tj. przeznaczonych na późniejszy zbiór zostało zasadzonych w drugiej połowie kwietnia.

Chłodna i bezdeszczowa pogoda w pierwszej połowie maja wydłużyła czas wschodów roślin. Opady deszczu w drugiej połowie maja sprzyjająco wpłynęły na wzrost roślin. Bardzo wysoka temperatura powietrza w czerwcu, przy jednoczesnym braku opadów przypadały na okres największego zapotrzebowania roślin ziemniaka w wodę i znacząco ograniczyły ich potencjał plonotwórczy.

Na przeważającej powierzchni kraju, na wielu plantacjach ziemniaki zawiązały małą ilość bulw. Występujące w lipcu opady deszczu polepszyły minimalnie stan niektórych plantacji ziemniaków, szczególnie odmian późniejszych, jednak nie zabezpieczają odpowiedniej ilości wody do wzrostu bulw.

W wyniku lipcowych opadów wystąpiło zagrożenie porażenia plantacji zarazą ziemniaka. Szacuje się, że w tym roku areał uprawy ziemniaków będzie minimalnie większy od zeszłorocznego i wyniesie ponad 0,3 mln ha.

źródło

2019-08-08T11:35:49+02:0021.08.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda