Profesjonalna produkcja ziemniaka zwłaszcza w systemie ekologicznym wymaga wielu dodatkowych godzin pracy, szczegółowego i drobiazgowego podejścia do uprawy oraz ciągłej kontroli roślin. Na rynku, poza certyfikatem ekologicznym dostępne są również Global GAP lub HACCP, których uzyskanie otwiera europejski rynek eksportowy.
Profesjonalna produkcja ziemniaka, a jego ekologiczny sposób uprawy
Uprawa w systemie ekologicznym wymaga dużo więcej zaangażowania i pracy ze strony gospodarza niż tradycyjny system. Podstawowe przeszkody jakie napotykają na swojej drodze hodowcy ekologiczni to ochrona uprawy przed stonką ziemniaczaną oraz zarazą ziemniaka, niskie, a co więcej często wadliwe uzyskiwane plony bulwy oraz przynosząca małe rezultaty mechaniczna kontrola zachwaszczania plantacji. Profesjonalna produkcja ziemniaka w systemie ekologiczna jest szczególnie ciężka, dlatego coraz częściej wypierana jest przez inne gatunki rolnicze.
Profesjonalna produkcja ziemniaka w ekologicznym trybie, a przepisy prawa
Jeżeli decydujemy się na ekologiczną uprawę musi być ona wprowadzona w cały gospodarstwie i obejmować wszystkie uprawiane w nim gatunki roślin. Certyfikat potwierdzający nasz szczególny sposób uprawy wydawany jest na podstawie przepisów zawartych w Ustawie o rolnictwie ekologicznym. Przestawienie gospodarstwa z konwencjonalnego na ekologiczny zajmuje 2 lata i taki też okres otrzymuję właściciel od władzy ustawodawczej. Następnie uzyskują certyfikat od upoważnionej jednostki certyfikującej. Gospodarze potwierdzają, że nie stosują żadnych syntetycznych środków ochrony roślin, a co ważne nie używają syntetycznych nawozów.
Profesjonalna produkcja ziemniaka – jak dbać o nią w systemie ekologicznym?
Aby zapewnić odpowiednią ilość składników pokarmowych w glebie, szczególnie gospodarstwa ekologiczne powinny pamiętać o bogatym płodozmianie, stosowaniu nawozów organicznych i naturalnych oraz o uprawie międzyplonowej. Natomiast profesjonalna produkcja ziemniaka powinna opierać się o: stosowanie odmian charakteryzujących się wysoką odpornością na choroby i szkodniki, systematycznej i intensywnej mechanicznej pielęgnacji, która zwalczać ma chwasty, wdrożeniu zasad agrotechnicznych w tym profilaktykę, która pomoże przy zwalczaniu chorób i szkodników, a także o podkiełkowywaniu zdrowych sadzeniaków. Należy pamiętać, że sadzeniaki również muszą pochodzić z gospodarstw ekologicznych, a stosowane agrofagi muszą być dopuszczone do rolnictwa ekologicznego.
Profesjonalna produkcja ziemniaka – jaki plusy daje ekologiczna uprawa?
Ponieważ gospodarstwa ekologiczne uzyskują mniejsze plony o około 30-40%, otrzymują one większe dofinansowanie i dopłaty niż gospodarstwa konwencjonalne. Obejmują one sfery rolnicze, środowiskowe oraz klimatyczne.
Profesjonalna produkcja ziemniaka na dużą skale daje szansę również na uzyskanie jednego spośród dwóch poniższych certyfikatów: Global GAP lub HACCP. Certyfikat Global GAP to połączenie zasad Dobrej Praktyki Rolniczej, systemu HACCP, a także integrowanych metod produkcji. Kontrola gospodarstwa pretendującego do uzyskania powyższego certyfikatu jest bardzo szczegółowa i dotyczy zmianowania, nawożenia, nawadniania, ochrony, zarządzania odpadami, zabezpieczenia socjalnego pracowników oraz higieny. Uzyskanie powyższego certyfikatu otwiera drzwi do europejskiego rynku i eksportowaniu towaru do wielu międzynarodowych marketów.
cdr.gov.pl
Autor: Alicja Ostrowska