Próchnica w glebie gwarancją wysokich i stabilnych plonów

By osiągać w wieloleciu wysokie, a przy tym stabilne plony roślin, należy dążyć do zapewnienia wysokiej żyzności i urodzajności gleb. Można to osiągnąć poprzez uzyskanie optymalnego odczynu (pH) i zasobności w składniki pokarmowe oraz w miarę wysokiej zawartości próchnicy, a także uzyskanie i utrwalenie gruzełkowatej struktury.

Pod pojęciem żyzności należy rozumieć zespół fizycznych, chemicznych i biologicznych właściwości gleby, które umożliwiają zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych roślin, głównie w zakresie zaopatrzenia w wodę i składniki pokarmowe. Dzięki temu można liczyć na wysokie i stabilne plony roślin w wieloleciu. Niemniej o wysokości plonów decyduje także przebieg pogody w okresie wegetacyjnym roślin, ich właściwości genetyczne (odmianowe), jak też całokształt zabiegów uprawowych, w tym nawożenie i ochrona roślin.

W ostatnich latach pojawiły się na naszym rynku specjalne preparaty – hydrożele, chłonące w okresie pozawegetacyjnym oraz po obfitych opadach znaczące ilości wody, a następnie oddające ją roślinom w okresie jej niedoboru. Jednym z nich jest AgroNanoGel, który po wniesieniu i wymieszaniu z glebą (100-200 kg/ha) oddziałuje w 5-letnim okresie uprawy kolejnych roślin. W przypadku tytoniu i warzyw można go także wykorzystać podczas produkcji rozsady, stosując wówczas znacznie mniejsze ilości tego preparatu do podłoża torfowego, którym wypełnia się następnie palety wielokomórkowe i wysiewa nasiona. Zapewnia to lepsze przyjęcie wysadzonej w pole rozsady, zwłaszcza w okresie posusznym, a następnie wegetację roślin w polu.
W podsumowaniu należy podkreślić, iż gleby żyznej, czyli strukturalnej, z optymalnym odczynem i wysoką zasobnością w składniki pokarmowe i substancję organiczną, w tym próchnicę, nie da się „stworzyć” w ciągu roku. Jest to proces wieloletni, ale gwarantujący w przyszłości satysfakcję z wykonanej pracy w postaci wysokich i stabilnych w wieloleciu plonów.

prof. dr hab. Czesław Szewczuk,
dr hab. Danuta Sugier, prof. UP w Lublinie
Artykuł opracowany we współpracy z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
2021-02-25T16:02:03+01:0023.03.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda