Powschodowe odchwaszczanie ziemniaka

Plantacja wolna od chwastów to wyższy plon, jego lepsza jakość i wyższa zdrowotność bulw. Cechy te decydująco wpływają na opłacalność uprawy.

Utrzymanie plantacji ziemniaków w stanie wolnym od chwastów nawet do zbioru bulw mogą zapewnić właściwe zabiegi ochronne wykonywane nie tylko do wschodów roślin ziemniaka, lecz także po wschodach. Zabiegi herbicydowe powschodowe powinny być wykonywane najpóźniej do fazy zwierania rzędów roślin ziemniaka, a chwasty najlepiej, jeżeli znajdują się w fazie siewek do fazy krzewienia. Zapewnia to swobodne dotarcie herbicydu do nich i wysoką skuteczność działania środka. Należy pamiętać, że niektóre herbicydy powschodowe, szczególnie graminicydy do zwalczania chwastów jednoliściennych, mają długi okres karencji, czyli dezaktywacji w roślinie po ich zastosowaniu.

Podstawową zaletą powschodowych zabiegów chwastobójczych jest możliwość rozpoznania gatunku i dobrania odpowiedniego herbicydu. Mankament zaś to fakt, że należy uwzględnić także ewentualny wpływ herbicydu na zaburzenia w rozwoju roślin ziemniaka, tzn. mogą wystąpić objawy fitotoksyczności najczęściej w postaci żółtych przebarwień na liściach (w przestrzeniach międzynerwowych oraz na brzegach) uwidaczniających się po kilku dniach od aplikacji. Dlatego zabiegi po wschodach ziemniaków zwłaszcza z dodatkiem herbicydów zawierających metrybuzynę należy stosować po zapoznaniu się z tolerancją odmian na jej działanie.

Autor: Wojciech Konieczny

Szczegóły

2020-05-29T12:30:17+02:0001.07.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda