Polskie ziemniaki światową potęgą? Ambitne plany resortu rolnictwa

Minister Jan Krzysztof Ardanowski przekonuje, że polskie ziemniaki mogą stać się światową potęgą. Szef resortu rolnictwa zachwalał pracę naukowców z Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie. Eksperci pracują nad uwolnieniem polskich upraw ziemniaków od chorób kwarantannowych.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski odwiedził Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie, działający przy Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB. Polscy naukowcy zaprezentowali szefowi resortu najnowszą metodę szybkich testów, które mają wykrywać choroby kwarantannowe, atakujące polskie ziemniaki. Podczas wizyty ministrowie obejrzeli również znajdujący się na terenie Instytutu jeden z największych w Europie Banków Genów Ziemniaka, a także zlokalizowaną w pobliżu Pomorsko-Mazurską Hodowlę Ziemniaka.

Minister Ardanowski podkreślił, że osiągnięcia Instytutu w zakresie biotechnologii i diagnostyki zwalczania chorób są rewolucyjne szczególnie jeśli chodzi o zapewnienie wysokiej jakości warzyw i sprawienia, że polskie ziemniaki zwiększą swoje możliwości eksportowe.

Spotkanie z naukowcami w Boninie zaowocowało także dyskusją na temat nowego programu hodowlanego, w tym programu dofinansowania na regionalne polskie ziemniaki.

Ardanowski przekonywał też, że polskie ziemniaki i ich uprawa wpisują się w strategię zielonego ładu, bioróżnorodności i w europejską wizję rolnictwa zrównoważonego. Ponadto zauważył, że warzywa dywersyfikuje się w kuchni i odpowiednie odmiany zaspokajają inne zapotrzebowanie na produkty.

Źródło

2020-06-25T10:49:45+02:0027.07.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda