Polski ziemniak pomoże stworzyć ekologiczny plastik

Ziemniaki polskie popularne na stołach mogą się przydać do produkcji ekologicznego plastiku. Grupa Azoty pracuje wykorzysta technologię biodegradowalnego polimeru na bazie skrobi termoplastycznej tworzonej z ziemniaków do tworzenia opakowań nieszkodliwych dla środowiska.

Grupa Azoty, Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Opakomed uruchomiły 11 maja instalację do produkcji polimerów biodegradowalnych w postaci skrobi termoplastycznej o przepustowości 300 ton na rok. Azoty przewidują, że technologia zaprezentowana w instalacji umiejscowionej w Tarnowie jeszcze długo nie będzie miała konkurencji. Torby plastikowe tworzone z pomocą ziemniaków mogą zastępować te foliowe, droższe ze względu na regulacje unijne oraz szkodliwe dla środowiska. Dzięki opisywanej technologii można tworzyć także ekologiczne artykuły jednorazowego użytku, szczególnie potrzebne w dobie pandemii koronawirusa, jak elementy wyposażenia cateringu.

Grupa Azoty/Wojciech Jakóbik

Źródło

2021-05-24T17:25:16+02:0023.06.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda