Plony ziemniaków i buraków cukrowych są ponadprzeciętne w tym roku

Plony ziemniaków i buraków cukrowych w większości państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) są wyższe od średniej pięcioletniej. Donosi o tym Instytut Meteorologiczny Wspólne Centrum Badawcze (JRC) w październikowym biuletynie.

W porównaniu do września dane zostały nieznacznie zrewidowane w górę.

Plony ziemniaków w UE są o kilka procent większe niż w ubiegłym

Plony ziemniaków w Holandii szacuje się na prawie 44 tony z hektara, w Belgii o 1,5 tony mniej. Dotyczy to sadzeniaków i ziemniaków konsumpcyjnych. Oznacza to, że zbiory w Holandii są o ponad 4 procent wyższe od średniej pięcioletniej, a w Belgii o 5,5 procenta. Holenderski burak cukrowy szacowany jest na 87 ton z hektara, o 5 procent więcej niż średnia. W Belgii zbiory buraków wynoszą około 86 ton, o ponad 1,5 procent więcej niż średnia, przekazało JRC.

Prognoza zbiorów ziemniaków w Niemczech została zrewidowana w dół ze względu na wilgotne warunki pogodowe zeszłego lata. Wydajność wynosi 43 tony z hektara, o ponad 4 procent więcej niż średnia z pięciu lat. Przy 78 ton na hektar niemiecki burak cukrowy osiąga 5,7 procent więcej niż średnia z pięciu lat.

nieuweoogst.nl

źródło

 

2021-11-15T15:22:38+01:0019.11.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda