Paszportowanie roślin. Przepisy zmieniają się po 14 grudnia.

Od 14 grudnia będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące paszportowania roślin. Zmieni się sytuacja sadowników, producentów warzyw oraz tych, którzy kupują i dystrybuują rośliny do sadzenia.

Zgodnie z nowymi przepisami unijnymi, które wejdą w życie po 14 grudnia, paszporty roślinne będą wymagane dla roślin przeznaczonych do sadzenia, czyli sprzedawanych w doniczkach, z systemem korzeniowym, sadzonki, rozsady warzyw, roślin ozdobnych, drzewek choinkowych z korzeniami w doniczkach. Ale chodzi tylko o sprzedaż pomiędzy podmiotami profesjonalnymi, czyli producentami i dystrybutorami.

Jak mówi, system rejestracji roślin jest stosowany dla bezpieczeństwa zdrowotnego, by można było w razie stwierdzenia porażenia przez organizm szkodliwy, za pomocą danych zawartych w paszporcie odnaleźć źródło i porażenia i szybko zadziałać.

Każdy, który będzie musiał wyrabiać paszport dla roślin, po uzyskaniu odpowiednich informacji w inspektoracie, będzie mógł samodzielnie wyrabiać te dokumenty. Co ważne, instytucja będzie też kontrolowała, czy zasady są przestrzegane.

Nowe przepisy zakładają ujednolicenie wzorów paszportów roślin, które będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej.
Rozszerzony wykaz gatunków i rodzajów roślin, w tym materiału siewnego oraz produktów roślinnych i przedmiotów podlegających obowiązkowi zaopatrzenia w paszport roślin zostanie opublikowany do 14 grudnia.

AKTUALNY WYKAZ ROŚLIN SPRAWDŹ NA piorin.gov.pl

Źródło

2019-11-14T12:37:33+01:0009.12.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda