Parch zwykły ziemniaka – jak odmiany są odporne?

Parch zwykły ziemniaka ma preferencje odmianowe. Potrafi wystąpić, jak pokazuje historia, w dużym nasileniu w całym kraju. Tak było np. w 2014 r. i w każdym ciepłym suchym sezonie. Jakie odmiany mają wysoką odporność na parcha?

Agrofagowi, którego sprawcą są bakterie z rodzaju Streptomyces, sprzyjają słabe, piaszczyste gleby i przede wszystkim suche i ciepłe stanowiska. Przy niedoborze opadów ma się dobrze również na mocniejszych glebach. Rozwojowi parcha zwykłego sprzyjają gleby alkaliczne, zwłaszcza świeżo zwapnowane, jednak bakteria infekuje w dość szerokim zakresie pH gleby od 5,2 do 8,0. Rozwojowi parcha sprzyja też stosowanie nierozłożonego, słomiastego obornika.

Źródłem bakterii powodujących parcha są resztki wcześniej uprawianych ziemniaków

To wszystko powoduje nasilenie występowania choroby, ale czynnikiem decydującym o silnej  infekcji są przede wszystkim niedobory wody w okresie wytwarzania bulw (tuberyzacji).

Szczegóły

2020-06-17T10:40:57+02:0020.07.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda