Owies głuchy – chwast, który upodabnia się do upraw

Owies głuchy jest najczęściej spotykanym chwastem występującym na plantacji ziemniaków, kukurydzy, buraków oraz roślin strączkowych. Zaliczany jest do rodziny wiechlinowatych. Poza owsem głuchym wyróżniamy prawie 35 gatunków Avena. Potocznie nazywany jest on: owsikiem, owiesikiem bądź owsem chodzącym.

Owies głuchy – zwalczanie i profilaktyka

Ze względu na czasochłonną, pracochłonną i kosztowną walkę z owsem głuchym warto zadbać o profilaktykę i dostosować się do dobrych praktyk agrotechnicznych. Systematyczne odchwaszczanie daje najlepsze efekty w ochronie upraw przed chwastem oraz jego rozprzestrzenianiem się. Kolejnym sposobem jest wykonanie orki przedsiewnej. Jednakże najlepszym rozwiązaniem zapobiegania pojawienia się owsa jest wybór niezainfekowanego materiału siewnego, systematyczna zmiana uprawianego zboża oraz dbanie i staranne czyszczenie maszyn i sprzętów rolniczych. Jeżeli mimo powyższych starań owies głuchy zaatakował nasze pole należy użyć środków chemicznych przeznaczonych do zwalczania powyższego chwastu. Tylko dostosowanie się do zaleceń producenta na opakowaniu da nam szansę na wygraną walkę z owsem głuchym.

źródło: piorin.gov.pl

Szczegóły

2020-11-30T13:32:12+01:0018.12.2020|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda