Opłata za siew ze zbioru w ramach odstępstwa rolnego

Odstępstwo rolne jest związane z ochroną prawną odmian roślin. Jeśli dana odmiana jest objęta ochroną wyłącznego prawa , to tylko ten hodowca lub osoba, firma, posiadająca jego zezwolenie- licencję, ma prawo wytwarzać,  rozmnażać, przygotowywać do rozmnażania, oferować do sprzedaży, sprzedawać lub zbywać w inny sposób, eksportować , importować i przechowywać materiał siewny tej odmiany. Dla rolnika oznacza to, że odmianę  prawnie chronioną może wysiewać tylko jako materiał kwalifikowany, a jedyny wyjątek stanowi właśnie odstępstwo rolne.

Z tego obowiązku zwolnione są gospodarstwa rolne, których posiadana powierzchnia gruntów rolnych nie przekracza 10 ha.

Opłatę za skorzystanie z odstępstwa rolnego odmian chronionych na poziomie krajowym należy uiścić w terminie 30 dni od daty siewu/sadzenia.

Opłatę za skorzystanie z odstępstwa rolnego odmian chronionych na poziomie wspólnotowym  niezwłocznie, a najpóźniej do 30 czerwca roku, w którym siew ze zbioru miał miejsce.

źródło

2021-06-02T11:58:37+02:0005.07.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda