Nowe wzory świadectw materiału siewnego

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wzorów świadectw i informacji dotyczących oceny materiału siewnego.

Zmiana rozporządzenia MR i RW z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie wzorów świadectw i informacji dotyczących oceny materiału siewnego została przygotowana na wniosek Polskiej Izby Nasiennej ( zrzeszającej hodowców odmian roślin uprawnych oraz podmiotów zajmujących się wytwarzaniem i obrotem materiału siewnego. Polska Izba Nasienna zwróciła się do ministerstwa rolnictwa  z prośbą o możliwość otrzymywania kopii dokumentów potwierdzających wyniki oceny materiału siewnego odmian gatunków roślin rolniczych i warzywnych objętych wyłącznym prawem do odmiany

Jak zaznacza resort rolnictwa zmiana ta umożliwi hodowcom odmian zbieranie informacji o wytwarzaniu i ocenie materiału siewnego ich odmian. Zmiana ta ma również na celu ograniczenie nielegalnego handlu materiałem siewnym.

W związku ze zniesieniem, w przypadków wirusów sadzeniaka ziemniaka podziału na wirusy „lekkie” i „ciężkie”, wzór świadectwa oceny weryfikacyjnej sadzeniaków ziemniaka zawiera jedynie informacje o „wirusach” ogółem. Natomiast w przypadku wzoru świadectwa oceny cech zewnętrznych sadzeniaków ziemniaka oraz informacji o dyskwalifikacji sadzeniaków ziemniaka po ocenie cech zewnętrznych określenie „ocena laboratoryjna” zostało zastąpione obowiązującym określeniem „ocena weryfikacyjna sadzeniaków ziemniaka”.

Krzesimir Drozd

2021-02-08T12:53:01+01:0002.03.2021|