Nowe prawo w zakresie zdrowia roślin

Ochrona fitosanitarna w międzynarodowym handlu

Kwestia wyjścia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej (tzw. „Brexitu”), szczególnie w jego najtwardszej, czyli „bezumownej” wersji, to temat budzący żywe zainteresowanie po obydwu stronach Kanału La Manche. Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w kontynentalnych krajach Unii Europejskiej, podejmowane są wstępne działania o charakterze prognostyczno – dostosowawczym. Dotyczy to także Polski.

Rozważa się m.in. działania finansowo-strukturalne chroniące rolników i producentów rolnych z Polski i Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa fitosanitarnego i epidemiologicznego.

Świadectwa fitosanitarne

W powyższym kontekście, bardzo ważne jest zabezpieczenie prawidłowego funkcjonowania rolniczych rynków i szlaków transportowych. Dotyczy to szczególnie zagadnień związanych z eksportem roślin i produktów roślinnych do Wielkiej Brytanii.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świadectwa fitosanitarne wydają wojewódzcy inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa, właściwi ze względu na miejsce prowadzenia uprawy, wytwarzania lub miejsce składowania, albo  miejsce łączenia roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów.
Przy czym, świadectwa wydawane są na wniosek zainteresowanych podmiotów (eksporterów).

Należy też zwrócić uwagę na to, że po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, eksporterzy będą zobowiązani dostarczać kopie świadectwa fitosanitarnego i innych dokumentów importerowi w Wielkiej Brytanii. Wiąże się  to z tym, że importer z Wielkiej Brytanii będzie musiał o przesyłce powiadomić właściwe brytyjskie władze zajmujące się zdrowiem roślin (DEFRA), z odpowiednim wyprzedzeniem, przed jej przybyciem do Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szczególnie, że kontrole dokumentów i tożsamości, dla takich przesyłek, będą przeprowadzane zdalnie (tj. z wykorzystaniem systemu informatycznego DEFRA/służb celnych).

Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, państwa członkowskie Wspólnoty, w odniesieniu do importowanych z Wielkiej Brytanii towarów roślinnych, będą stosowały te same wymagania i zasady granicznej kontroli fitosanitarnej, jak dla przesyłek pochodzących z innych krajów trzecich. Uwzględnione w przepisach fitosanitarnych Unii Europejskiej rośliny, produkty roślinne i przedmioty (w szczególności wszystkie rośliny do sadzenia, określone rodzaje drewna, produkty z drewna lub kora, określone gatunki owoców i warzyw, niektóre rodzaje ciętych kwiatów i zieleni), będą musiały posiadać świadectwa fitosanitarne, wydane przez brytyjską organizację ochrony roślin. Towary, wymagające zaopatrzenia w świadectwo fitosanitarne, będą podlegały granicznej kontroli fitosanitarnej w pierwszym punkcie wwozu do Unii Europejskiej (tj. na granicy zewnętrznej UE, bez względu na docelowe państwo członkowskie).

Źródło

2019-09-30T13:03:12+02:0011.10.2019|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda