Nawożenie a plonowanie i jakość ziemniaka

Wpływ nawożenia mineralnego i dolistnego dokarmiania na plon i jakość bulw ziemniaka był tematem drugiego już w tym roku wykładu naukowego w ramach spotkań Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Agronomicznego, który odbył się 4 lutego br. Wykład wygłosił dr inż. Cezary Trawczyński p.o. kierownika Oddziału IHAR – PIB w Jadwisinie. Ze względu na pandemię wykład odbył się zdalnie.

W swoim interesującym wystąpieniu mówca zwrócił uwagę, że wśród zabiegów agrotechnicznych nawożenie jest na drugim miejscu, po sadzeniakach i sadzeniu, pod względem wpływu na tworzenie plonu ziemniaka. Wpływ ten szacowany jest odpowiednio na 30 i 25 proc.

W podsumowaniu wykładowca stwierdził, że nawożenie w produkcji ziemniaka powinno opierać się na stosowaniu nawozów naturalnych lub organicznych oraz zrównoważonym nawożeniu mineralnym wynikającym z zasobności gleby w przyswajalny fosfor i potas. Natomiast nawożenie azotem powinno być dostosowane do wymagań nawozowych odmian czy kierunku użytkowania bulw i ewentualnie powinno być uzupełniane w formie dolistnego dokarmiania składnikami niedoborowymi stwierdzonymi najlepiej przy wykorzystaniu testów roślinnych.

Źródło

2021-02-08T12:59:05+01:0004.03.2021|
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz postanowienia polityki prywatności Zgoda