Promowanie spożycia produktów ekologicznych czy większa ich dystrybucji w ramach unijnego programu dla szkół oraz na stołówkach. To tylko przykładowe pomysły KE na rozwój rolnictwa ekologicznego. UE chce wydać na ten cel nawet 58 mld euro.
Komisja Europejska przedstawiła 25 marca 2021 roku plan działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej. Jego celem jest zwiększenie produkcji i konsumpcji produktów ekologicznych. Jest on zgodny z Zielonym Ładem i strategiami: od pola do stołu i bioróżnorodności, w których założono, że do 2030 roku na 25% gruntów rolnych mają znajdować się uprawy ekologiczne.
Obecnie około 8,5% użytków rolnych w Unii Europejskiej jest uprawianych ekologicznie, a trendy pokazują, że przy obecnym tempie wzrostu UE osiągnie 15–18% do 2030 r.
Różnice między państwami członkowskimi pod względem powierzchni gruntów rolnych zajętych pod rolnictwo ekologiczne są bardzo duże – ich udział waha się od 0,5% do ponad 25%.
Plan działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej przygotowany przez Komisję Europejską przedstawia 23 działania, które skupione są wokół 3 osi:
- pobudzania konsumpcji,
- zwiększania produkcji,
- dalszej poprawy stabilności sektora.
Komisja zachęca państwa członkowskie do opracowania krajowych planów działania dla rolnictwa ekologicznego. Miałyby one uzupełniać krajowe Plany Strategiczne WPR.
W planie przedstawiono kilka konkretnych działań służących zwiększeniu popytu, utrzymaniu zaufania konsumentów i przybliżeniu żywności ekologicznej obywatelom. Są to, np.:
- promowanie spożycia produktów ekologicznych,
- stymulowanie większego wykorzystania ich w stołówkach publicznych poprzez stosowanie zamówień publicznych,
- zwiększenie dystrybucji produktów ekologicznych w ramach unijnego programu dla szkół.
Magdalena Szymańska